Pierwsza niedziela bez handlu. Jak galerie handlowe obchodzą ten zakaz?

Galerie handlowe rzuciły wyzwanie zakazowi handlu w niedzielę. Jedna po drugiej pojawiają się informacje o kolejnych placówkach, które zamierzają nic sobie nie robić z ustawy autorstwa “Solidarności”.  Także elbląskie Centrum Handlowe „Ogrody” będzie otwarte. Natomiast galeria w Gdańsku będzie…dworcem kolejowym.

Elbląskie Centrum Handlowe „Ogrody” będzie otwarte w niedzielę. Jak wyjaśnia Katarzyna Mituła z biura prasowego „Ogrodów” czynne w ten dzień będą: fitness Just GYM (który funkcjonuje w trybie 24-godzinnym, siedem dni w tygodniu),  Multikino (czynne wówczas od 9 do 22.15). Od godz. 10 do 20 do dyspozycji Klientów będą restauracje, kawiarnie: Grycan i Carte d’Or, sale zabaw: Kinderplaneta i Fun Park oraz salon prasowy Kolporter.

Nadal więc elblążanie będą mogli skorzystać z oferty obiektu handlowego.

W kategorii obchodzenia nowych przepisów przoduje Warszawa, gdzie otwarta będzie Arkadia, Galeria Mokotów czy Galeria Północna na Białołęce. W ich ślady idzie wrocławska Wroclavia, czy Silesia City Center w Katowicach. Mechanizm jest we wszystkich placówkach podobny – otwarte będą sklepy, w których za kasą staną ich właściciele. Czynne będą też usługi typu: kina, gastronomia, banki, fryzjer dla dzieci, myjnia samochodowa, apteka. Wszystko jest pokłosiem faktu, że galerie handlowe nie pełnią tylko jednej funkcji, ale posiadają także ofertę usługową i rozrywkową.

Jednak w szczególny sposób zakaz handlu ośmiesza decyzja Galerii Blue City w stolicy. Blue City poinformowała, że najemcy sami podejmują decyzję, czy mogą prowadzić działalność zgodnie z ustawą. Galeria nie ograniczyła się wyłącznie do tego. Zapowiedziała ponadto, że nie zamierza rezygnować z imprez dedykowanych promowaniu odwiedzenia placówki w niedzielę: “Planujemy nadal organizować i promować imprezy, z których Blue City słynie, również w niedzielę. Liczymy na to, że ciekawa tematyka eventów oraz informacja o otwartych lokalach skłonią klienta do odwiedzenia Centrum, pomimo zamknięcia części punktów handlowych”.

W powyższy sposób galeria idzie jawnie w przeciwnym kierunku do założeń twórców ustawy, pomimo zakazu promując dalsze koncentrowanie życia mieszkańców wokół placówki handlowej. Blue City stara się przy tym stworzyć także nową ofertę handlową, którą zachowa swoją atrakcyjność dla konsumenta: “Niewykluczone, że Blue City będzie w te dni jedynym miejscem na Ochocie, w którym będzie można kupić świeżą żywność prosto od producenta”.

Tym samym widać wyraźnie, ze placówki handlowe rozważają nowe formy współpracy, które pozwolą ominąć obowiązujące przepisy. Ciekawy ruch wykonała tutaj Galeria Metropolia w Gdańsku, która w celu ominięcia zakazu handlu stwierdziła, że jest… dworcem. Władze placówki dla zachowania pozorów uruchomią nawet w tym czasie dwie kasy biletowe. Na tego typu działania przyzwolenie dała zresztą sama Państwowa Inspekcja Pracy, która uznała, że nawet sklepy takie jak Biedronka, zlokalizowane na dworcach, mogą być otwarte w niedzielę.

Źródło: Money.pl

 

1 komentarz

  • Jancia Reply

    11 marca 2018 at 14:04

    To ide na ” Ogrody” ha,ha bo bylam w Ambonce ale za nic chcieli ode mnie kase ha,ha.

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register