Po co nam selen?

Selen, podobnie jak inne mikroelementy i pierwiastki, występujący w niewielkich ilościach, jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Miedzy innymi wspomaga pracę układu odpornościowego i wchodzi w skład ponad dwudziestu enzymów znajdujących się w ciele człowieka. Ze względu na fakt, że pełni on ważne dla organizmu funkcje, jego niedobór może być bardzo niebezpieczny dla naszego zdrowia. Sprawdźmy, jakie są objawy niedoboru selenu i poznajmy jego najważniejsze właściwości.

Selen właściwości i zastosowanie

Selen organiczny jest bardzo silnym przeciwutleniaczem. Zabezpiecza kwasy nukleinowe przed uszkodzeniami wynikającymi z działania metali ciężkich, trafiających do organizmu (między innymi arsen, rtęć, tal) i przyspiesza ich usuwanie. Ponadto, wspomaga pracę układu immunologicznego, zabezpieczając w ten sposób organizm przed występowaniem wielu groźnych chorób. Zażywanie małych dawek tego pierwiastka wspiera tworzenie limfocytów i makrofagów.

Właściwości selenu pozwalają również na zwalczanie szkodliwych bakterii i wirusów naturalnie przedostających się do ciała człowieka. Uważa się także, że obecność pierwiastka obniża możliwość rozwoju niektórych chorób nowotworowych. Selen wpływa na pracę układu sercowo-naczyniowego (przeciwdziała rozwojowi miażdżycy, działa profilaktycznie na choroby krążenia), opóźnia procesy starzenia, łagodzi objawy menopauzy oraz poprawia płodność u mężczyzn.

Rola selenu w organizmie

Selen w organizmie występuje w śladowych ilościach (10 – 30 mg) we wszystkich tkankach. Największa zawartość, około 30%, znajduje się w wątrobie i mięśniach oraz kolejno 15% w nerkach i około 10% w osoczu krwi. Rola selenu w organizmie polega przede wszystkim na udziale w procesach metabolicznych, wspieraniu enzymów i tarczycy w ich prawidłowym funkcjonowaniu oraz pośrednim uczestniczeniu w przemianach kwasów tłuszczowych, jak również syntezie RNA i DNA. Selen bierze udział także w procesie dojrzewania plemników, pełniąc zarówno funkcję ochronną, jak również wpływając na ich ruchliwość i przedłużając ich żywotność.

Niedobór selenu – objawy

Ze względu na swoje właściwości jak i pełnione funkcje, niedobór selenu w organizmie jest bardzo niebezpieczny dla zdrowia. Średnie zapotrzebowanie dorosłego człowieka na ten pierwiastek w ciągu doby wynosi około 45–55 µg. Ilość ta wzrasta u kobiet w ciąży oraz w okresie laktacji. Na niedobór selenu powinni uważać mężczyźni, ponieważ pierwiastek ten usuwany jest z organizmu razem z nasieniem. O niedoborze selenu może świadczyć nadmiernezmęczenie, bóle mięśni, zwiększona podatność na różnego rodzaju infekcje oraz dłuższe i bardziej nasilone w objawach procesy chorobowe różnego typu.

Zbyt mała ilość selenu w organizmie może między innymi zwiększać ryzyko wystąpienia chorób nowotworowych, miażdżycy, depresji, choroby Keshan, zwyrodnienia naczyń krwionośnych, czy też nasilenia dolegliwości reumatycznych. W przypadku niedoboru selenu w diecie, zalecane jestsuplementowanie tym pierwiastkiem poprzez przyjmowanie selenu w tabletkach na przykład Selen 110 ug, który pozwoli wyrównać jego niebezpieczne dla organizmu braki.

Gdzie znajdziemy selen?

Selen naturalnie występuje w wielu produktach spożywczych. Należą do nich przede wszystkim podroby zwierzęce (zwłaszcza nerki), ryby, owoce morza oraz niskoprzetworzone produkty zbożowe na przykład mąka pełnoziarnista. Selen zawarty jest także w produktach mlecznych, nasionach strączkowych, orzechach brazylijskich, grzybach i czosnku. Pozostałe warzywa i owoce zawierają nieco mniejsze ilości tego pierwiastka.

Selen w organizmie niestety nie utrzymuje się na stałym poziomie. Kiedy połączymy go z węglowodanami i cukrami prostymi (na przykład jedząc słodycze), przestaje być przyswajalny i tym samym staje się całkowicie bezużyteczny dla naszego organizmu.

źródło: obk.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register