Podsłuchiwał policjantów. Teraz będzie miał problemy

Zatrzymany wczoraj na kradzieży sklepowej 37-letni elblążanin miał przy sobie radiotelefon ustawiony na policyjny kanał. Nie tylko słuchał komunikatów, ale sam prowadził rozmowy. Grozi mu kara do 2 lat więzienia.

Zdarzenie miało miejsce wczoraj około godziny 17 w jednym z marketów przy ul. Nowowiejskiej w Elblągu. 37 – letni elblążanin został zatrzymany przez pracownika ochrony na kradzieży piwa. Na miejsce zostali wezwani funkcjonariusze, którzy ukarali go mandatem. Podczas interwencji usłyszeli korespondencje dyżurnego przez stację. Nie dochodziła ona jednak z odbiorników na mundurach, a z kurtki 37-latka. Znaleźli przy nim radiotelefon, który był ustawiony na policyjną częstotliwość.

Jak się później okazało zatrzymany elblążanin, nie tylko słuchał policyjnych komunikatów, ale jeszcze nawiązywał łączność z oficerem dyżurnym. Po wezwaniu funkcjonariuszy przez ochronę, sam w stacji powtarzał – „proszę o jak najszybszy przyjazd patrolu…”. Powiedział, że jest „krótkofalowcem” i chciał pomóc w interwencji, w której sam brał udział. 37-latek odpowie za naruszenie tajemnicy korespondencji za co grozi mu do 2 lat pozbawienia wolności. Zostanie także sprawdzone samo urządzenie pod względem legalności jego posiadania i rejestracji.

Art. 267

§ 1. Kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do informacji dla niego nieprzeznaczonej, otwierając zamknięte pismo, podłączając się do sieci telekomunikacyjnej lub przełamując albo omijając elektroniczne, magnetyczne, informatyczne lub inne szczególne jej zabezpieczenie, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

§ 2. Tej samej karze podlega, kto bez uprawnienia uzyskuje dostęp do całości lub części systemu informatycznego.

§ 3.Tej samej karze podlega, kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem.

§ 4. Tej samej karze podlega, kto informację uzyskaną w sposób określony w § 1-3 ujawnia innej osobie.

§ 5. Ściganie przestępstwa określonego w § 1-4 następuje na wniosek pokrzywdzonego.

Jakub Sawicki 
Zespół Prasowy KMP w Elblągu

 

1 komentarz

  • SP5LC Reply

    24 listopada 2017 at 17:13

    Nie te przepisy. Może odpowiedzieć co najwyżej za użycie urządzenia nadawczo-odbiorczego bez pozwolenia radiowego (tzw. piractwo radiowe), jeżeli faktycznie nadawał. Słuchać można, bo nie wymaga pozwolenia radiowego używanie urządzenia służącego tylko do odbioru (por. prawo telekomunikacyjne).

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register