Poradnia dla kobiet zlikwidowana. Szpital wydał komunikat

To koniec funkcjonowania poradni dla kobiet w przychodni przy ul. Myliusa. Od 1 października br. zmieni ona lokalizację. W tej sprawie Szpital Miejski w Elblągu wydał specjalny komunikat.

„Uprzejmie informujemy, że dniem 01.10.2017 r. Poradnia Położniczo – Ginekologiczna przy ul. Myliusa 20 zostaje przeniesiona do Przychodni Szpitala przy ul. Komeńskiego 35. Wszystkie informacje oraz rejestracja pod nr tel.: 55 239-45-06” – informuje Szpital Miejski w Elblągu.

Przypomnijmy, że radni miejscy zdecydowali o likwidacji poradni dla kobiet w przychodni przy ul. Myliusa. Powołali się przy tym na rozporządzenia prawne.

Głównym powodem rezygnacji z prowadzenia poradni ginekologicznej przy ul. Myliusa jest konieczność dostosowania warunków pracy szpitala i przychodni przyszpitalnej do znowelizowanych przepisów prawa.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu uchwały: „Zgodnie z nowelizacją ustawy z dnia 2 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, przez poradnię przyszpitalną rozumieć należy komórkę organizacyjną podmiotu leczniczego prowadzącego szpital, zlokalizowaną w tej samej co szpital dzielnicy. Poradnia ginekologiczno-położnicza znajdująca się w przychodni przy ul. Myliusa 20 znajduje się w innej dzielnicy niż szpital.”

Przeciwko tej decyzji protestowała radna Maria Kosecka (radna niezależna).

– Sprawa jest mi znana zarówno z obrad Rady Społecznej Szpitala Miejskiego oraz posiedzenia Komisji Spraw Społecznych i Samorządowych. Wyjaśnienia jakie składali pracownicy szpitala oraz urzędnicy nie przekonują mnie do zasadności przeprowadzenia likwidacji Poradni Położniczo-Ginekologicznej przy ul. Myliusa. Z jednej strony mowa jest o możliwości pozyskania dodatkowych zwiększonych środków z NFZ, a jednocześnie dowiadujemy się, że przyznane limity dla poradni na Myliusa są niewykorzystywane? Klientki udają się bowiem do lepiej wyposażonego gabinetu na ul. Komeńskiego – mówi radna Maria Kosecka. – Problemem jest więc standard poradni na Myliusa, a nie względy proceduralne, które weszły przecież w życie w 2004 r. Po raz kolejny mamy więc do czynienia ze zmianami które zamiast poprawiać stan istniejący ograniczają pacjentkom możliwość korzystania z poradni położniczo-ginekologicznej do tylko jednej placówki.

Radna wskazuje, że  dzielnica Nad Jarem jest zamieszkiwana głównie przez młode i średnie pokolenie elblążan, powinniśmy więc dążyć do zapewnienia bliskiego dostępu do wszelkiego rodzaju usług, a tych zdrowotnych w pierwszej kolejności.

– Po raz kolejny proponuje nam się proces likwidacyjny, teraz placówki zdrowia. Pora iść z duchem czasu i przeprowadzać procesy modernizacyjne. Tego wymaga poradnia przy ul. Myliusa, gruntownej modernizacji i dostosowania do aktualnych standardów wyposażenia i obsługi. Wnoszę więc o głosowanie przeciw przyjęciu tej uchwały oraz przeprowadzenie odpowiedniej modernizacji Poradni Położniczo-Ginekologicznej przy ul. Myliusa – dodaje radna.

Radni jednak podjęli uchwałę w sprawie likwidacji Poradni Położniczo-Ginekologicznej przy ul. Myliusa. Ta będzie funkcjonowała tylko do końca września. Od października br. pacjentki będą musiały jednak się udać już do poradni przy ul. Komeńskiego.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register