Powikłania po szczepieniach. Państwo będzie płacić odszkodowania

Powstanie specjalny fundusz kompensacyjny, z którego państwo będzie płacić odszkodowania rodzicom dzieci, u których wystąpiły powikłania po obowiązkowych szczepieniach. Założenie jest takie, że rodzina, w której dziecko trafiło do szpitala, otrzymała szybką pomoc finansową.

Opracowaniem wstępnych założeń dotyczących specjalnego funduszu kompensacyjnego zajmuje się – na polecenie ministra zdrowia – Główny Inspektor Sanitarny – pisze “Nasz Dziennik”. GIS pracuje nad nowelizacją ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi. Zobowiązuje ona rodziców do poddania dzieci obowiązkowym szczepieniom ochronnym. Od tego obowiązku zwolnić mogą jedynie konkretne przeciwskazania lekarskie.

Projekt jest na razie w fazie wstępnej. Do ministerstwa zdrowia trafi dopiero po konsultacjach społecznych.

– Chodzi o to, by rodzina, w której dziecko trafiło do szpitala na skutek powikłań poszczepiennych, otrzymała szybką pomoc finansową – mówi gazecie Jan Bondar, rzecznik prasowy GIS.

Rodzina, której dziecko dotknął syndrom NOP – niepożądanych odczynów poszczepiennych – będzie mogła starać się o odszkodowanie już w sytuacji, gdy zachodzi podejrzenie, że nietypowe zachowanie czy stan dziecka są właśnie rezultatem szczepienia. Wystarczy, że złoży stosowany wniosek w resorcie zdrowia. Każda poszkodowana rodzina będzie mogła również ubiegać się o odszkodowanie w sądzie, tak jak do tej pory.

Rodzin, których dotyczy ten problem, nie jest w Polsce wiele. GIS odnotowuje rocznie około trzydzieści przypadków dzieci, które mają niepożądane objawy po szczepieniach – czytamy w gazecie.

źródło: wp.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register