Prezydent proponuje 60 procent

Podczas konferencji prasowej Witold Wróblewski prezydent Elbląga, wiceprezydent Janusz Nowak oraz Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej omawiali rozpoczęty w samorządach, w tym w Elblągu, proces przekształcenie prawa użytkowania wieczystego w prawo własności oraz propozycje bonifikat, które w związku z przekształceniem poddane zostaną pod głosowanie Rady Miejskiej.

– W ubiegłym roku weszła w życie ustawa o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności. W tej sprawie wpłynęła interpelacja radnych PiS w sprawie 90% bonifikaty na przekształcenia. Przy tej okazji mówiłem, że pełna dyskusja o bonifikacie możliwa będzie po przeanalizowaniu wszystkich elementów, w tym spodziewanej w związku z tym przez miasto utraty dochodów – rozpoczął prezydent Wróblewski. – Część miast podjęła już uchwały, część jest przed podjęciem. Nie jest jednak tak, że jest to zadanie obligatoryjne dla samorządu, ale też się nad nim pochylamy, by ten duch ustawy wesprzeć i wypełnić, jednak nie na zasadzie rozdania kosztem dochodów. Niektóre miasta, jak Kraków, Olsztyn, Słupsk podjęły już uchwały, w których proponują 60% bonifikaty. Ja również zaproponuję Radzie Miejskiej podjęcie uchwały z propozycją 60% bonifikaty przy przekształceniu. To będzie jednoczesne wsparcie procesu przekształceń, ale bez drastycznego zmniejszania dochodów – zaznaczył Wróblewski.

Wiceprezydent Janusz Nowak podkreślił, że przyjęta w ubiegłym roku ustawa nie znosi w całości użytkowania wieczystego i nie powoduje automatycznej bonifikaty. Prawo użytkowania wieczystego w prawo własności można przekształcić dokonując opłaty rozłożonej do 20 lat, bądź dokonać opłaty jednorazowej z proponowaną przez samorządy bonifikatą.

Nowak wskazując możliwe warianty bonifikat informował, że z jednej strony mieszkańcy odnoszą bezpośrednią korzyść, z drugiej utracone przez miasta dochody, to pieniądze które przeznaczane były na szkoły, kulturę, drogi, infrastrukturę. Rozsądnym rozwiązaniem jest więc przyjęcie bonifikaty, która zabezpieczy dochody miasta.

– Takie wyliczenia przyjęły agendy rządowe, wskazując, że bonifikata na poziomie 60% nie naruszy w sposób znaczący dochodów i wpływów do budżetu miasta – dodał Antoni Czyżyk przewodniczący Rady Miejskiej.

Wiceprezydent Nowak odniósł się również do zarzutów, w których wskazywano, że w 2018 roku podniesiona została wartość nieruchomości, by pobierać większą opłatę za przekształcenia.

– To oczywista nieprawda. Waloryzacja wartości nieruchomości jest koniecznością, inaczej Regionalna Izba Obrachunkowa uzna, że skoro nie waloryzujemy to nie potrzebujemy dochodów na określonym poziomie i ponadto pomniejszy nam dotację. Tracilibyśmy dwukrotnie, raz zebralibyśmy mniej z opłat, które nie są waloryzowane, a dwa otrzymalibyśmy mniejszą dotację – argumentował wiceprezydent.

Na podstawie informacji Urzędu Miejskiego w Elblągu.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register