Probiotyki w ciąży i po porodzie. Co musisz wiedzieć?

O dobroczynnym działaniu probiotyków od wielu lat jest głośno na rynku medycznym. Świadomość na ich temat w społeczeństwie znacznie wzrosła i wiele osób na własnym przykładzie poznało ich korzystny wpływ na organizm. Ciąża to czas zmian zarówno fizjologicznych, jak i immunologicznych w organizmie kobiety. Czy zatem w tym szczególnym czasie powinno się sięgać po probiotyki?

Probiotyki. Kiedy warto je stosować?

Probiotyki to tak zwane „dobre bakterie”, które w głównej mierze są odpowiedzialne za odbudowanie flory bakteryjnej jelit. Zazwyczaj są to żywe kultury bakterii oraz drożdży. Najczęściej stosowanym rodzajem probiotyku są bakterie kwasu mlekowego – Lactobacillus. Za ich odkrycie odpowiadają między innymi Pasteur oraz Ilja Miecznikow, który zbadał i opisał dobroczynny wpływ bakterii i drożdży zwartych w kefirze i jogurcie na przewód pokarmowy.

Najczęstszą sytuacją, kiedy sięgamy po probiotyki, jest antybiotykoterapia. Antybiotyki niszczą bowiem nie tylko te złe, ale również dobre bakterie zamieszkujące nasz przewód pokarmowy. Probiotyki mają za zadanie zniwelować ich szkodliwe działanie.

Inną sytuacją, w której zaleca się sięgnięcie po probiotyki, są biegunki u dzieci i dorosłych powstałe wskutek przyjmowania leków, dalekich podróży lub stresu. Lekarze też przepisują je w przypadku infekcji intymnych u kobiet.

Naturalnym źródłem probiotyków są kiszonki, kefiry, jogurty naturalne, maślanka, a także inne produkty fermentowane.

Probiotyki w ciąży

W okresie ciąży w kobiecym ciele zmienia się mikrobiom jelit oraz pochwy. Skład mikroflory ma wpływ na zdrowie metaboliczne, a także układ immunologiczny potomstwa. Jeszcze do niedawna lekarze nie zajmowali jednoznacznego stanowiska w przypadku zażywania probiotyków przez kobiety w ciąży. W ostatnim czasie dowiedziono jednak, że zażywanie probiotyków w ciąży korzystnie wpływa na wiele aspektów zdrowia matki oraz jej dziecka. Nie jest jednak wszystko jedno, po jakie leki probiotyczne sięgamy! Przyjmowanie ich powinno się odbywać pod opieką lekarza.

Obecny stan wiedzy medycznej, wśród zalet odpowiednio dobranej strategii probiotycznej w ciąży wymienia:

  • Wspomaganie leczenia, a także zapobieganie nawrotom zapalenia pochwy, która jest częstą przypadłością wśród ciężarnych;
  • Profilaktyka powikłań ciąży, takich jak: zaburzenia tolerancji glukozy;
  • Zmniejszenie ryzyka przedwczesnego porodu.

Po które probiotyki sięgać w ciąży?

Po pierwsze po te, które zaleci nam lekarz. Wybór każdego leku w ciąży powinna poprzedzać wizyta u lekarza prowadzącego ciążę. Po drugie ważne, aby wybrany przez nas probiotyk był lekiem, a nie suplementem. Dlaczego to takie istotne? Ponieważ produkty o statusie leku dają pewność skuteczności oraz dobroczynnego działania na ludzki organizm. Ponadto to lekarz stwierdzi, jakie konkretne szczepy bakterii są potrzebne przyszłej mamie. Pamiętajmy, że wybrany szczep ma tutaj ogromne znaczenie!

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register