Przyjechała specjalnie ze Śląska by w Elblągu zrobić zdjęcie

Pani Marzena Rogozińska przyjechała do Elbląga ze Śląska. Po to, by wykonać zdjęcie częściowego zaćmienia Słońca. Udostępniła nam również wykonaną fotografię tego niezwykłego zjawiska. Właśnie na północy kraju panowały najlepsze warunki do obserwacji zaćmienia.

“…przesyłam zdjęcie, które wykonałam wczoraj w Elblągu dokładnie o godzinie 12.50, kiedy to miało miejsce maksimum zaćmienia (14,4%). Na zdjęciu widać nierówną krawędź Księżyca zakrywającego Słońce” – pisze Pani Marzena.

Zaćmienia Słońca następują w sytuacji, gdy Księżyc w swoim ruchu dookoła Ziemi znajdzie się na linii widzenia Słońce-Ziemia. Jest wtedy w nowiu, ale ze względu na to, że jego orbita nie jest idealnie kołowa i ma pewne nachylenie względem płaszczyzny orbity Ziemi dookoła Słońca, to zaćmienia nie zachodzą przy każdym nowiu.

Największa faza była widoczna wczoraj w północnej Polsce – np. w Gdańsku czy Szczecinie osiągnęła około 0,26. Z kolei w południowej części część Słońca zakryta przez Księżyc była najmniejsza, na przykład w Krakowie osiągając w maksimum około 0,14.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register