Rosja protestuje przeciwko przekopowi przez Mierzeję

Rosja ostro protestuje przeciwko planom przekopu Mierzei Wiślanej. Projekt ma uniezależnić Elbląg od dyskryminacji rosyjskiej, która nie przepuszcza polskich statków. Premier Mateusz Morawiecki zapewniał w czwartek, że środki na przekop zostały zagwarantowane w budżecie – informuje RMF.

Wiadomo już, że rosyjska strona będzie podnosić argumenty o zagrożeniu ekologicznym, bo jest to droga przelotu blisko 20 milionów ptaków każdego roku.

Dziennik „Kommersant” już teraz wskazuje, że przekopanie mierzei to zagrożenie dla środowiska i dla interesów obwodu kaliningradzkiego. Dziennik sugeruje, że Rosja może skarżyć się w oparciu o konwencję helsińską z 1992 roku, ale nie ma żadnego organu, który zmusiłby Polskę do odrzucenia planu przekopu mierzei.

– Obiecaliśmy przekop Mierzei Wiślanej i ten przekop Mierzei Wiślanej będziemy robić – mówił szef rządu w czwartek w Elblągu.

Właściwie już są pieniądze w budżecie na to przeznaczone, pieniądze w budżecie rządowym, nie z budżetu europejskiego, tylko z uwagi na nasz program uszczelniania podatkowego – dodał Mateusz Morawiecki.

Przekop przez Mierzeję Wiślaną, jeden z głównych projektów rządu PiS, ma powstać w miejscowości Nowy Świat, liczyć będzie ok. 1300 m długości i 5 m głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m. Przez kanał będą mogły przepływać statki o długości 100 metrów i szerokości 20 m. Budowa ma rozpocząć się w ostatnim kwartale 2018 roku po zakończeniu konsultacji w związku z raportem oddziaływania na środowisko.

 

1 komentarz

  • Igor Reply

    27 sierpnia 2018 at 08:47

    Bardzo proszę o poadanie linka do artykułu rosyjskiego….В настоящее время проход судов по Балтийскому проливу регулируется специальным контрактом между Москвой и Варшавой. Проход одного судна обходится польской стороне в 50 евро. В службе управления движением судов по Калининградскому каналу отметили, что “за все годы ни одного возражения по поводу прохода польских кораблей по заливу не было”. https://sputnik.by/infographics/20170301/1027684843/infografika-kanal-cherez-baltijskuyu-kosu.html

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register