Rozszyfruj tajemnicę kobiecych perfum… i poznaj ich skład!

Zawsze, kiedy czytasz opis perfum, zastanawiasz się, co oznaczają poszczególne nazwy składników? Czas to rozwikłać, abyś w przyszłości wiedziała czego szukać na flakonikach, by jeszcze bardziej cieszyć się noszonym zapachem. Dowiedz się, czym są wybrane, często używane do tworzenia kompozycji perfum składniki, aby zabłysnąć przed klientami lub przyjaciółkami.

Bergamotka

To niewielki krzew, który prawdopodobnie oryginalnie pochodzi z Indii, jednak obecnie najczęściej występuje na terenie Włoch – w Kalabrii. Jest to odmiana pomarańczy, która jest głównie znana z wytwarzanego z niego olejku bergamotowego. Ma on działanie rozluźniające i uspokajające, z tego względu jest też często używany do aromaterapii. Znajdziemy go też w odświeżających, zachęcających do działania kompozycjach, takich jak klasyczna woda toaletowa Calvin Klein Ck One.

Cedr

Jest to wysokie, niezwykle szlachetne drzewo pierwotnie pochodzące z obszaru Himalajów, dziś możliwe do odnalezienia w okolicy Morza Śródziemnego i Bliskiego Wschodu. Olejek cedrowy wykorzystywany do produkcji perfum pozyskiwany jest z liści, czasami z drewna lub korzeni. Posiada charakterystyczny, balsamiczno-drzewny zapach. Był używany m.in. przez starożytnych Egipcjan do balsamowania ciał. Nadaje on nutę głębi, działa kojąco na zmysły oraz idealnie komponuje się m.in. z aromatami cytrusów.

Grzybień północny

Są to rośliny wodne o uroczych, białych kielichach, należące do zwyczajowej grupy europejskich lilii wodnych. W mitologii greckiej były uosabiane z nimfami, bóstwami obecnymi w okolicy potoków, rzek i jezior. Ich intensywny, charakterystyczny, kwiatowy zapach podkreśla kobiecość noszącej je właścicielki.  Tę nutę znajdziesz między innymi w perfumach Calvin Klein Eternity Moment, która przyniesie prawdziwie orzeźwienie w letnie dni.

Nuta głowy, serca i bazy?

Są to inaczej kategorie, które składają się na architekturę zapachu. Co oznaczają? Nuta głowy to pierwszy, odczuwalny zapach, który zwykle jest najbardziej intensywny i ulatnia się po ok. 0,5 h. Po niej pojawia się nuta serca, która tworzy bukiet i decyduje o charakterze zapachu. Ten zapach utrzymuje się na skórze do ok. 2 godzin. Następnie perfumy przechodzą metamorfozę i dochodzą do bazowego zapachu – tzw. nuty głębi, która utrzymuje się najdłużej ze wszystkich i stanowi tło dla innych aromatów. Woń tej kategorii zapachów może być wyczuwalna nawet kilka dni.

Kupując perfumy, uzbrój się w cierpliwość. Pamiętaj, że cały zakres aromatów możesz poznać tak naprawdę po wielu godzinach. Perfumy nie mają jednego, „stałego” zapachu, co sprawia, że możesz zafascynować się ich strukturą o każdej porze dnia.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register