Rynek nieruchomości w Polsce – w jakie lokale inwestujemy?

W połowie 2017 roku na rynku nieruchomości mieszkalnych znacząco poprawiła się sytuacja sprzedających lokale. Rosnący popyt na mieszkania i domy spowodował, że mogli oni windować ceny. Trend ten trwał do końca 2018 roku. Podobnie sprawa miała się w dziedzinie lokali użytkowych na sprzedaż.

Rynek nieruchomości mieszkalnych

Zarówno na rynku pierwotnym, jak i na rynku wtórnym mieszkaniowym, zmienił się układ sił. O ile w ciągu ostatnich kilku lat rosła liczba mieszkań na sprzedaż, a zbywcy musieli znacznie obniżać ceny ofertowe, aby zainteresować potencjalnych kupujących, o tyle obecnie mamy do czynienia ze zgoła inną sytuacją.

Spółki deweloperskie budujące mieszkania w największych aglomeracjach, takich jak Warszawa, Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź i Trójmiasto, sprzedały w I półroczu 2017 roku aż 36,4 tys. lokali nowych. Jak wyliczyła firma doradcza Reas, która zajmuje się monitorowaniem rynku pierwotnego, uzyskały tym samym wynik o 24 proc. lepszy rok do roku. Widoczny jest rekordowo wysoki popyt, a kupujący wybierają także te lokale na sprzedaż, które są większe i droższe. Pozwala to całej branży nieruchomości na zwiększenie swoich oczekiwań cenowych.

Powoli można już mówić o boomie na rynku nieruchomości mieszkalnych. Zaczął się on już kilka lat temu, ale w pierwszym półroczu 2017 roku wyraźnie zaczął rosnąć popyt na mieszkania – zwłaszcza nowe, które sprzedają się w całej Polsce jak przysłowiowe – świeże bułeczki. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że deweloperzy budują w naszym kraju coraz mniejsze mieszkania, na które zresztą rośnie popyt. Od 2008 roku przeciętna powierzchnia użytkowa lokalu zmalała z 67,8 mkw do 58,5 mkw w 2015 roku.

Mniejsze lokale to niższa cena transakcyjna, ale i niższe opłaty ponoszone na ich utrzymanie w przyszłości.

Co z rynkiem nieruchomości użytkowych?

W równie dobrej kondycji jest w Polsce rynek nieruchomości komercyjnych. W wielu miastach, w tym w Katowicach lokale na sprzedaż dla firm, instytucji i na potrzeby prowadzenia działalności w różnych dziedzinach gospodarki, szybko są wynajmowane, wydzierżawiane lub kupowane na własność inwestora.

Najbardziej dynamicznie rozwijającym się sektorem nieruchomości komercyjnych w Polsce jest sektor nieruchomości biurowych. Jednak na rynku inwestycyjnym po III kwartałach 2017 roku największy wolumen transakcji inwestycyjnych odnotowano w segmencie handlowym, na co wskazywał raport Knight Frank „Polska – Rynek komercyjny III kwartał 2017”.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register