Skąd ta siwizna?

Macie już za sobą panikę towarzyszącą pojawieniu się pierwszych siwych włosów? Być może w przyszłości będziemy wolni od tego problemu. Badacze odkryli gen, który może pomóc go rozwiązać.

Pierwszy siwy włos? Oczywista trauma. Podczas gdy niektórzy w panice biegną po farbę do włosów, aby pokryć niepożądane srebrne przebłyski, inni celowo zmieniają kolor włosów na siwy. Barwa ma swój niezaprzeczalny urok. Ubiegłoroczne kampanie marek takich jak Celine czy polskiego Bohoboco z udziałem starszych modelek pokazała, że siwych włosów starsze kobiety wcale nie muszą ścinać ani ich ukrywać. Siwe włosy kojarzą się jednak nie tylko ze starzeniem się – znane jest też zjawisko nagłego osiwienia, spowodowanego ogromnym stresem. Co właściwie odpowiada za zjawisko siwienia włosów i utraty ich wcześniejszego koloru?

siwa

Wielce prawdopodobne, że naukowcy właśnie znaleźć odpowiedź – to gen, który w przyszłości mógłby pomóc znaleźć rozwiązanie kłopotu z utratą koloru włosów.

Wyniki swoich analiz badacze opublikowali w naukowym periodyku Nature Communications. Znaleziony gen nosi nazwę IRF4 – aby go namierzyć, naukowcy przebadali włosy prawie 7 tysięcy ochotników o różnym pochodzeniu etnicznym i rodzaju włosów.

Do tej pory podawano, że to sprawa stresu i odżywiania.  Skąd w o góle kolor włosów?

Jak powstaje kolor włosów, który w ciągu życia może zmienić się nawet kilka razy? Trzeba wiedzieć o tym, że w młodej, zdrowej cebulce włosa znajdują się komórki nazwane melanocytami – to właśnie dzięki aktywności tej substancji powstaje melanina, czyli barwnik włosa. Jednak trzeba pamiętać, że melanina to bardzo ogólne określenie, gdyż mamy dwa rodzaje pigmentu we włosach:

  • eumelanina – dająca kolory brązowe i czarne;
  • feomelanina – dająca kolory żółte, pomarańczowe i czerwone.

Chroń siwiznę

Kolor włosów tak naprawdę zależy od proporcji obu barwników. Siwienie włosów rozpoczyna się, gdy melanocyty tracą swoją aktywność i wytwarza się zbyt mało melaniny. Siwe są w środku puste, więc trzeba je chronić przed promieniami UV, bowiem wobec nich są zupełnie bezbronne.

Od wielu lat  naukowcy starają się rozwikłać problem siwienia – pozornie jest to proste, bo znana jest już przyczyna siwienia: spadek aktywności melanocytów, które są odpowiedzialne za wytwarzanie melaniny. Niestety, na tym etapie wiedza się kończy, ponieważ nie udało się znaleźć sposobu, dzięki któremu można by było pobudzić je do pracy.

Naukowcy znaleźli sporo przyczyn powodujących siwienie. Na pewno wcześniej siwieją osoby palące papierosy, a także te, które są niedożywione. Owo niedożywienie może mieć różny charakter: może to być ogólny brak pożywienia, albo, co bardzo często się zdarza, źle dobrana dieta, która powoduje niedobory konkretnych składników.

Podsumowując:

1. Zespół, który znalazł ów gen, podkreśla jednak, że był on głównie odpowiedzialny za siwienie włosów tylko w przypadku 30 proc. badanych.

2. U pozostałych 70 proc. na proces miały wpływ przede wszystkim czynniki zewnętrzne, takie jak stres, palenie papierosów, zanieczyszczenie powietrza i zbyt częste przebywanie na słońcu.

źródło: www.fpiec. pl, www.polki.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register