Służby powinny mieć ułatwiony dostęp do danych w sieci?

Kontrowersyjne przepisy i zamieszanie wokół informacji o szerszym dostępie służb do danych internetowych budzi wiele emocji. Co na to społeczeństwo? CBOS przeprowadziło badanie opinii publicznej na ten temat.

Aż 46 proc. Respondentów uważa, że służby powinny mieć łatwy dostęp do danych internetowych.

Zdaniem 30 proc. badanych, służby te powinny mieć utrudniony, ograniczony dostęp do informacji na temat tego, co robią użytkownicy internetu, aby chronić prywatność internautów, a około jednej czwartej respondentów (24 proc.) wyraża w tej sprawie opinię ambiwalentną lub nie ma wyrobionego zdania.

Według CBOS, poglądy w tej sprawie najsilniej różnicuje wiek. Za ograniczonymi możliwościami inwigilacji aktywności użytkowników online przez policję i inne służby zauważalnie częściej opowiadają się młodsi badani, zwłaszcza mający od 18 do 24 lat, którzy – jako jedna z nielicznych grup – podzielają to stanowisko częściej niż przeciwne.

Jak podaje CBOS, dorośli korzystający z internetu są wprawdzie nieco bardziej sceptyczni wobec inwigilacji sieci niż pozostający offline, jednak również wśród nich przeważa przekonanie, że policja i inne służby powinny mieć ułatwiony dostęp do danych internetowych, po to, aby skuteczniej walczyć z przestępczością. Wśród niekorzystających z internetu opinię tę podziela ponad połowa (55 proc.), a tylko jedna piąta (20 proc.) opowiada się za ograniczeniami uprawnień policji i innych służb w celu ochrony prywatności użytkowników.

Źródło: kurier.pap.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register