Strażacy z Elbląga otrzymali cztery nowe wozy

4 lutego 2022 r. na terenie przyszłej siedziby Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Elblągu przy ul. Łęczyckiej, z zachowaniem reżimu sanitarnego, odbyła się uroczysta zbiórka podczas której dokonano przekazania czterech samochodów pożarniczych Komendzie Miejskiej PSP w Elblągu.


Uroczystość rozpoczęła się od złożenia meldunku Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu Panu Arturowi Chojeckiemu o gotowości do rozpoczęcia uroczystej zbiórki. Następnie gospodarz uroczystości, Komendant Miejski PSP w Elblągu mł. bryg. Łukasz Kochan przywitał zaproszonych gości oraz wygłosił swoje przemówienie, w którym podziękował parlamentarzystom, samorządowcom oraz Komendantowi Wojewódzkiemu za zaangażowanie, okazywane wsparcie i pomoc w pozyskiwaniu nowego sprzętu oraz przy budowie nowej siedziby elbląskich strażaków.

Po wystąpieniu Komendanta Miejskiego nastąpiło przekazanie czterech nowych pojazdów pożarniczych pozyskanych w 2021 roku:

MAN TGA 18.320 – GCBA 5.4/32 to nowy, ciężki samochód ratowniczo- gaśniczy, który pozwoli na zwiększenie gotowości operacyjnej Jednostki Ratowniczo – Gaśniczej nr 1 w Elblągu, co w konsekwencji przyczyni się do poprawy bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, obiektów produkcyjnych oraz instytucji i firm funkcjonujących na terenie naszego powiatu. Pojazd zakupiono za kwotę 981 786,00 zł., z czego 797 786,00 zł pochodzi z Ustawy Budżetowej, 34 000,00 zł to środki zwiększające plan finansowy KW PSP w Olsztynie od Wojewody Warmińsko-Mazurskiego, a 150 000,00 zł. pochodzi ze środków samorządowych (UM Elbląg 50 000,00 zł., UG Markusy 90 000,00 zł., Starostwo Powiatowe 10 000,00 zł.).

Iveco Eurocargo 140E – SPGaz to pojazd, którego przeznaczeniem jest udział w długotrwałych działań ratowniczo – gaśniczych w celu zapewnienia ciągłości zabezpieczenia butli z powietrzem, wymiany lub konserwacji aparatów ochrony dróg oddechowych na miejscu prowadzonych działań. Zakup samochodu o wartości 969.855,00 zł zrealizowano w ramach centralnego przetargu przeprowadzonego przez Komendę Wojewódzką PSP w Olsztynie i jest współfinansowany z Unii Europejskiej w ramach zadania pn. „Usprawnienie systemu ratownictwa w transporcie kolejowym – etap I”.

Peugeot Rifter to samochód lekki kwatermistrzowski, który będzie służył do zabezpieczenia podstawowych potrzeb logistycznych, zarówno podczas prowadzonych działań ratowniczo-gaśniczych takich jak transport sprzętu na miejsce zdarzenia podczas długotrwałych działań ratowniczo – gaśniczych, a także do codziennego zaspokojenia potrzeb zaopatrzeniowych KM PSP w Elblągu. Zakup pojazdu o wartości 94 000,00 zł. został sfinansowany ze środków finansowych przyznanych na 2021 rok w ramach „ Funduszu Przeciwdziałania Covid-19”.

Renault Traffic o wartości 149 991,00 zł. także został w całości sfinansowany ze środków finansowych przyznanych na 2021 rok w ramach „ Funduszu Przeciwdziałania Covid-19”. Jego głównym przeznaczeniem będzie przewóz osób, zarówno do zabezpieczenia codziennych potrzeb tut. komendy jak i pomocy w transporcie osób na szczepienia. Ze względu na modułową konstrukcję możliwym jest szybki demontaż foteli drugiego i trzeciego rzędu siedzeń, celem uzyskania płaskiej przestrzeni ładunkowej. Dzięki temu możliwym będzie również dostarczenie dodatkowego niezbędnego sprzętu i wyposażenia technicznego na potrzeby działań ratowniczych.

Uroczysta zbiórka była także doskonałą okazją do wręczenia honorowej odznaki Ministra Zdrowia “Za zasługi dla ochrony zdrowia” ogn. Michałowi Pawlycie z JRG nr 2 w Elblągu, była także doskonałą okazją do pożegnania funkcjonariuszy, którzy z dniem 31 stycznia 2022 roku, po wieloletniej służbie przeszli na zasłużone zaopatrzenie emerytalne.

Na zakończenie Komendant Miejski PSP w Elblągu mł. bryg Łukasz Kochan wręczył pamiątkowe statuetki osobom, które w istotny sposób przyczyniły się do pozyskania zaprezentowanych dziś pojazdów pożarniczych.

Na koniec dowódca uroczystości –bryg. Krzysztof Karolkiewicz złożył meldunek Wojewodzie Warmińsko-Mazurskiemu o zakończeniu uroczystej zbiórki.

Straż Pożarna Elbląg

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register