Szkoły od jutra zamknięte. Rodzicom dzieci przysługuje specjalny zasiłek

Premier rządu Mateusz Morawiecki ogłosił dziś, że od czwartku przez dwa tygodnie wszystkie placówki oświatowe w Polsce będą zamknięte. Co robić z dziećmi w tym czasie i czy rodzicom przysługuje rekompensata za opiekę nad dziećmi? Tak ale tylko rodzicom tych dzieci, które nie ukończyły 8 roku życia.

Jeszcze w czwartek i piątek placówki oświatowe będą otwarte dla tych dzieci, których rodzice nie mogą z dnia na dzień zorganizować dla nich domowej opieki. Od poniedziałku jednak drzwi przedszkoli i szkół będą już zamknięte.

Ustawa koronawirusowa przewiduje dodatkowy zasiłek dla rodziców, którzy będą musieli zająć się swoimi dziećmi w razie zamknięcia przedszkola, żłobka czy szkoły. To jest ten sam zasiłek, który przysługuje w sytuacji zamknięcia tych instytucji z powodów innych niż epidemia. Ustawa zasiłkowa, ta, na podstawie której wypłacane są zasiłki opiekuńcze, chorobowe czy macierzyńskie, mówi o puli maksymalnie 60 dni w roku. Ustawa koronawirusowa daje dodatkowe 14 dni w sytuacji, gdy instytucja zostanie zamknięta z powodu zagrożenia koronawirusem. Jest to tej samej wysokości zasiłek, co chorobowy – czyli 80 proc. podstawy wymiaru.

Rodzice, którzy zdecydują się na opiekę nad dziećmi i nie będą mogli w tym czasie pracować mogą liczyć na specjalny zasiłek. Jednak dotyczy to tylko tych dzieci, które nie przekroczyły 8 roku życia.

Czyli rodzice dzieci, które ukończyły 8 rok życia takiego zasiłku już nie otrzymają.

Jeżeli rodzic będzie sprawował opiekę nad dzieckiem, jednocześnie świadcząc pracę zdalnie, to oczywiście zachowa prawo do normalnego wynagrodzenia.

Co w sytuacji, gdy szkoły zostaną zamknięte na dłużej niż dwa tygodnie?

Ustawa koronawirusowa daje pulę 14 dni, natomiast jeżeli zostanie ona wyczerpana, przechodzimy na “zwykłe” przepisy. Mamy możliwość skorzystania z 60 dni ze zwykłej ustawy zasiłkowej. Jeśli epidemia pojawiłaby się w Polsce, to zakładam, że ustawodawca może na to zareagować. Bo dodatkowy zasiłek, o którym mówi ustawa koronawirusowa, może być wykorzystany w terminie 180 dni od daty wejścia ustawy. Potem ten przepis przestanie obowiązywać.

źródło: businessinsider.com.pl/ 

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register