Taboret gazowy w kuchni – jak działa?

Pamiętasz, jak wyglądały w domu przygotowania do dużych uroczystości? Wielki gar na kuchence lub piecu, mama ledwo sięgająca do góry i problem, kiedy trzeba było zacząć nalewać danie do talerzy. W gastronomii jest dość podobna sytuacja. Klientów jest sporo, więc gotowanie dużej ilości jedzenia na raz to jedyne rozwiązanie. Z pomocą przychodzą specjalistyczne taborety gazowe.

Taboret kuchenny gazowy bardzo przydaje się podczas przygotowań do uroczystości jak wesele czy komunia, ale również w szczycie sezonu czy na stołówkach. W 1000 litrowym garnku można przygotować gulasze, strogonowy, zupy czy leczo. Dużą ofertę tych sprzętów zawiera internetowy sklep gastronomiczny Technica.

Uniwersalny dodatek do kuchni

 Stołek gazowy to bardzo proste urządzenie. Ze względu na swoje małe rozmiary zmieści się praktycznie wszędzie. Bez problemu ustawisz go w rogu swojej kuchni, sali albo za ladą, a nie używany z łatwością schowasz.

Koniec z niewygodnym sięganiem do garnka, próbami ściągania go z wysokiej kuchenki czy nierównomiernym nagrzewaniem kilkulitrowych naczyń. Gastronomiczny taboret gazowy sprawdzi się idealnie podczas:

  • przygotowań dań jednogarnkowych na duże uroczystości jak wesela czy chrzciny
  • gotowania zup dnia w obleganych restauracjach
  • podgrzewania potraw na stołówkach szkolnych i pracowniczych
  • prezentacji restauracji w plenerze
  • serwowania jedzenia na szwedzkim stole

Zaoszczędzi nie tylko czas przygotowania kilku takich samych potraw w jednym garnku, ale również z uwagi na to, że najbardziej popularne modele są zasilane gazowo, to charakteryzują się niskimi kosztami eksploatacji.

Jaki taboret gazowy wybrać?

Niezaprzeczalną zaletą taboretu gastronomicznego jest niska cena.

Dobrej jakości stołek marki Bartscher możesz zakupić już za 600 złotych. Palnik o mocy 7,5 kW, konstrukcja żeliwna oraz niska waga, tj. 6 kilogramów to świetna propozycja na początek. Nieco bardziej zaawansowaną wersję proponuje firmę Kromet. Stworzyli gazowy taboret podwójny z palnikami o mocy po 9kW, ze stali nierdzewnej i ze wbudowaną funkcją energooszczędną, która ogranicza utratę gazu o 25%.

Zastanów się, czy potrzebujesz jedno, czy dwu palnikowego stołka? A może zakup dwóch pojedynczych będzie optymalnym rozwiązaniem do Twojej gastronomii?

Większość marek proponuje dwa rodzaje zasilania – na butlę gazową lub gaz z sieci. Butla ma tę przewagę, że palnik może stać w każdym miejscu lokalu. To ułatwia pracę. Jednak obecność butli gazowej zawsze stanowi pewne ryzyko. Warto rozważyć każde za i przeciw.

A może taboret elektryczny?

 Pewną alternatywę do gastronomicznego taboretu gazowego stanowią stołki elektryczne. Tak samo, jak gazowe, występują w opcji jedno lub dwupłytowej. Ich zaletą jest brak używania kontrowersyjnego gazu. Najpopularniejszy taboret elektryczny marki Kromet posiada palnik o mocy 5kW, doskonale wywiązuje się ze swojej roli. Kosztuje dużo więcej od wersji gazowej. Kupisz go za ponad 2000 złotych.

Podwójne stanowisko proponuje firma Egaz. Tam również palniki mają moc 5kW. Stołek ma wbudowaną lampkę ostrzegającą przed oparzeniem. Kosztuje ponad 4000 złotych.

Dobierz najlepszą opcję do swojej gastronomii. Każda z nich ma ograniczenia, ale również wiele zalet. Jednak istnienie kuchni bez profesjonalnego stołka gazowego jest praktycznie niemożliwe.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register