To Oni ruszają do akcji, gdy ktoś zaginie. Teraz zostali wyposażeni w specjalistyczny sprzęt

Muszą działać szybko i profesjonalnie. Często od ich zorganizowania zależy ludzkie życie. Oprócz presji czasu, działa na nich także presja rodziny, która zgłosiła zaginięcie kogoś bliskiego. Dlatego poświęcają wiele na to, żeby wciąż udoskonalać swoje umiejętności i jak najlepiej wykorzystywać dostępne środki. Policyjni poszukiwacze z Warmii i Mazur – bo o nich mowa – wymienili doświadczenia podczas szkolenia.

W ciągu ostatnich trzech dni (23-25.10.2017) w okolicach Olsztynka na szkoleniu spotkali się policjanci z Warmii i Mazur, wyspecjalizowani w poszukiwaniu osób zaginionych i poszukiwanych przez organy ścigania. Szkolenie zostało zorganizowane przez Zespół ds. Poszukiwań i Identyfikacji Osób Wydziału Kryminalnego Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie.

Przy wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Olsztynie, w ramach unijnego projektu “Doposażenie Policji województwa warmińsko – mazurskiego w urządzenia nawigacyjne w celu poprawy skuteczności prowadzonych działań poszukiwawczo – ratunkowych na terenach niezurbanizowanych”, zakupionych zostało 49 urządzeń geolokalizacyjnych, które trafią nie tylko do Komendy Wojewódzkiej Policji w Olsztynie, ale także do jednostek powiatowych. Dzięki temu garnizon warmińsko – mazurskiej policji jako pierwszy w kraju, może pochwalić się takim przedsięwzięciem. Wybór producenta i rodzaju urządzenia został podyktowany dotychczasowymi doświadczeniami grup ratowniczo – poszukiwawczych w Polsce, a także tym, aby zapewnić kompatybilność systemów wspomagających czynności poszukiwawcze poszczególnych służb.

Za pomocą zakupionego sprzętu będzie można podnieść jakość i efektywność prowadzonych działań poszukiwawczo – ratowniczych, tworzyć mapy sytuacyjne zaistniałych zagrożeń, a także skrócić czas prowadzonych działań poszukiwawczych, poprzez eliminacje terenu, który został już sprawdzony. W trakcie prowadzonych działań operacyjno – rozpoznawczych urządzenia GPS będą wykorzystywane również do walki z kłusownictwem oraz innymi przestępstwami i wykroczeniami przeciwko środowisku naturalnemu.

Do udziału w szkoleniu zaproszeni zostali także przedstawiciele Centrum Poszukiwań Osób Zaginionych Komendy Głównej Policji, które funkcjonuje od 2013 roku. Bliska współpraca policjantów z Warmii i Mazur z kolegami z KGP wielokrotnie skutkowała skutecznym zakończeniem poszukiwań.

Jak powiedział asp. szt. Piotr Cabański z CPOZ KGP: „Chcemy zmodyfikować system prowadzenia poszukiwań i zmienić dotychczasowe schematy. Wprowadzamy nowe technologie, szerokie zastosowanie systemu GPS oraz funkcje dowódcy i planisty. Dowódca ma pełnić rolę logistyka dysponującego siłami i środkami, a planista ma kierować posiadane siły, organizować zespoły i zapewniać ciągłość pracy”.

Oprogramowanie, którego obsługi uczyli się policjanci ma za zadanie pomóc w ocenie postępów prowadzonych działań i ewentualnie na bieżąco wprowadzać ich korektę. Dzięki niemu łatwiej i szybciej będzie można też zapewnić bezpieczne przekazanie osoby odnalezionej pod opiekę medyczną.

Współpraca wszystkich służb i zaangażowanie dużych sił w poszukiwania osoby zaginionej, przyczyniły się do odnalezienia m.in. 79-latki, której poszukiwania w 2015 roku trwały niemal 3 doby, po tym jak kobieta zaginęła podczas przejażdżki rowerowej. W jej odnalezienie zaangażowanych zostało kilkuset funkcjonariuszy i wykorzystano specjalistyczny sprzęt. Na szczęście wszystko skończyło się dobrze. Odnaleziona kobieta, wyczerpana i wyziębiona, trafiła do szpitala (więcej na temat tych poszukiwań można przeczytać na naszej stronie).

W 2016 roku warmińsko – mazurscy policjanci podejmowali działania poszukiwawcze 1916 razy. Do końca września 2017 roku takich zgłoszeń było 1468.

Więcej informacji: http://www.warminsko-mazurska.policja.gov.pl/ol/aktualnosci/38374,KWP-Nowoczesna-technologia-w-rekach-profesjonalistow-szkolenie-policyjnych-poszu.html

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register