Trudna sytuacja powodziowa na Wysoczyźnie Elbląskiej. Woda dotrze do Elbląga?

– Znów podtopienia na Wysoczyźnie Elbląskiej, rzeka Gardyna wystąpiła z brzegów alarmuje nasz czytelnik który przesyła zdjęcia – pisze portal meteoelblag.pl.

Na Wysoczyznę Elbląską spadło do chwili obecnej blisko 25 litrów wody na każdy m2 powierzchni, tyle wystarcza aby podmokła ziemia nie zdołała wchłonąć deszczówki, od września br., zmagamy się z podtopieniami i rekordowymi jak dla naszego opadami, od 3 miesięcy nie ma tygodnia by nie lało.

Stany wzrostowe wykazują wszystkie rzeki i strumyki spływające w dół z Wyżyny, tak wygląda rzeka Pasłęka w Braniewie.

Prognozy podtrzymują załamanie pogody które zejdzie się w czasie z Mikołajkami, zacząć padać ma we wtorek wieczorem a skończyć dopiero w czwartek nad ranem, przez ten czas możliwe są sumy opadów sięgające na Wyżynie Elbląskiej powyżej 30 litrów wody na m2 powierzchni.

Przyczyną takiego stanu będzie front atmosferyczny niżu Volker o ułożeniu południowo wschodnim  który wędrować ma nad środkową częścią Bałtyku dalej w kierunku Litwy, w związku z terenowym wymuszaniem opadów czyli orografią deszcz o charakterze wielkoskalowym najdłużej padać ma nad Zalewem Wiślanym, dość niebezpieczne prognozy wyliczane są przez kilka modeli meteorologicznych.

Chodzi tu głównie o miasto Braniewo oraz północno wschodnią części powiatu elbląskiego, jeśli rzeczywiście dojdzie do tak długotrwałych deszczy, trzeba będzie liczyć się ze wzrostem poziomów strumyków i rzek spływających z Wysoczyzny do stanów alarmowych, a co za tym idzie do lokalnych podtopień.

 

Więcej informacji pogodowych dla naszego miasta i regionu: http://www.meteoelblag.pl

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register