Usługi w chmurze – na czym to polega?

Chmura internetowa to współcześnie jedno z wielu rewolucyjnych rozwiązań bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie różnych usług sieciowych. Na czym to polega i dlaczego cieszy się takim zainteresowaniem?

Czym jest chmura internetowa?

Chmura internetowa, z angielskiego Cloud Computing, to po prostu serwery sieciowe, które umieszczone są w wielu różnych miejscach na całym świecie. Jeszcze wiele lat temu to rozwiązanie służyło głównie do przechowywania tam wszelkiego rodzaju informacji. Wystarczyło więc wysłać ważne zdjęcia lub inne rodzaje plików, aby były dostępne z dowolnego miejsca na świecie i na dowolnym urządzeniu z dostępem do internetu. Jest to więc bezpieczna kopia zapasowa, która pozwala odtworzyć dane w przypadku ich utraty na pierwotnym sprzęcie. Automatyczna synchronizacja pozwala na maksymalne bezpieczeństwo i praktycznie eliminuje ryzyko utraty kluczowych danych.

Czym są usługi w chmurze?

Współcześnie chmury internetowe stały się czymś więcej niż tylko wirtualnym dyskiem na dane. Ich zasoby pozwalają korzystać z konkretnej mocy obliczeniowej, co doprowadza do tego, że możliwe jest uruchomienie wybranych usług na serwerach. Jest to rozwiązanie przydatne na przykład dla programistów, którzy mogą testować i uruchamiać aplikacje i programy w wydzielonym środowisku korzystając z mocy obliczeniowej serwera zamiast własnego komputera. Olbrzymią zaletą takiego rozwiązania jest więc to, że dysponując praktycznie dowolnym urządzeniem można pracować bez zbędnych ograniczeń.

Przykładem usług w chmurze może być prężnie rozwijający się Cloud Gaming. Jest to po prostu możliwość uruchomienia wymagających gier na serwerach internetowych i przesyłanie do użytkownika bez wyraźnych opóźnień obrazu generowanego przez takie urządzenia.

Dlaczego usługi w chmurze są tak popularne?

Nikt raczej nie ma wątpliwości, że współcześnie małe firmy lub wielkie korporacje przynajmniej w pewnym stopniu pracują z różnych zakątków świata. Aby efektywnie wymieniać informacje oraz pracować razem nad wieloma projektami potrzebne jest miejsce do którego może mieć dostęp każdy pracownik niezależnie od tego w jakim miejscu przebywa. Usługi chmurowe są odpowiedzią na takie potrzeby.

Moc serwerów ma tutaj kluczowe znaczenie, więc osoba dysponująca jedynie stabilnym łączem internetowym jest w stanie w czasie rzeczywistym wykonywać nawet bardzo skomplikowane zadania w sposób całkowicie zdalny. Co oczywiście prowadzi do tego, że żaden z pracowników nie musi dysponować specjalistycznym sprzętem, aby wykonywać swoją pracę.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register