W Elblągu stanął pomnik Twórców Niepodległości

Odsłonięcie Pomnika Twórców Niepodległości było kulminacyjnym punktem obchodów Narodowego Święta Niepodległości w Elblągu. 103. Rocznicę powrotu Polski na mapy Europy elblążanie mogli również świętować podczas koncertu, Mszy św. w intencji Ojczyzny, festynu, czy biegu. Ten ważny dla naszego kraju dzień uczciło bardzo wielu mieszkańców – od tych najmłodszych po najstarszych.

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości w Elblągu rozpoczął – w przeddzień 11. listopada koncert pt. Elbląg dla Niepodległej. Dla elblążan w utworach z okresu 20-lecia międzywojennego wystąpili: Orkiestra Adria i Lala Czaplicka oraz Elbląska Orkiestra Kameralna. Koncert był także formą podziękowania dla wszystkich darczyńców – firm, instytucji oraz osób indywidualnych, które wsparły budowę pomnika Twórców Niepodległości.

Odzew na nasz apel był bardzo duży. Na specjalne utworzone konto wpłynęły darowizny w łącznej kwocie 82. 000 zł. To pokazuje, jak ważna jest ta patriotyczna inicjatywa. Wszystkim darczyńcom serdecznie dziękuję. Do wszystkich trafią pamiątkowe statuetki i podziękowania – mówił podczas koncertu Prezydent Witold Wróblewski. 

Podczas koncertu wręczone zostały również nagrody zwycięzcom konkursów zorganizowanych przez MDK z okazji Narodowego Święta Niepodległości.

11 listopada uroczystości rozpoczęła Msza św. w intencji Ojczyzny, pod przewodnictwem  Biskupa Elbląskiego Jacka Jezierskiego. Po niej ulicami Starego Miasta przeszedł Marsz Niepodległości na ul. Rycerską, gdzie odbyło się uroczyste odsłonięcie Pomnika Twórców Niepodległości. Poprzedziło je odśpiewanie hymnu oraz okolicznościowe wystąpienia.

Święto Niepodległości jest jednym z naszych najważniejszych i najbardziej radosnych świąt narodowych. W ten sposób upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległego państwa. Zostało to okupione ogromnymi ofiarami, dlatego z szacunkiem i wdzięcznością pochylamy głowy wobec naszych przodków przed pomnikiem Twórców Niepodległości. Obchodom rocznicowym powinna towarzyszyć refleksja na temat współczesności. Powinniśmy zadać sobie pytanie: Czy wkładamy dość wysiłku i staranności w nasze działania, czy rozmawiamy ze sobą o ważnych sprawach. Nadszedł szczególny czas. Kryzys na naszej wschodniej granicy, blisko już dwa lata trwająca pandemia, wystawiają na próbę nas wszystkich. To czas, który jest sprawdzianem dla naszej demokracji, odpowiedzialności i sprawności. W tym miejscu chciałbym złożyć służbom mundurowym, pracownikom służby zdrowia podziękowania za ofiarność i poświęcenie. Jestem przekonany, że dzięki naszej empatii oraz poszanowaniu dobra wspólnego zdamy ten egzamin celująco i z tego trudnego czasu wyjdziemy wzmocnieni w poczuciu wspólnoty obywatelskiej Polaków – mówił Marszałek Województwa Gustaw Marek Brzezin.

Sylwetki Twórców Niepodległości, czyli Józefa Piłsudskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Paderewskiego, Romana Dmowskiego, czy Ignacego Daszyńskiego przypomniał w swoim wystąpieniu Prezydent Witold Wróblewski, podkreślając jednocześnie jak ważną rolę w ich działaniu odegrała jedność.

To piękne życiorysy, ale często równocześnie odmienne, a nierzadko sprzeczne spojrzenie na to, jak dojść do niepodległości. Jednak w tamtym momencie, kiedy na chwilę otworzyło się okno historycznych przemian, wszyscy oni dobrze wyczuli, że potrzebna jest jedność w działaniu, że na arenie międzynarodowej, gdzie decydowały się losy Polski mówić trzeba jednym głosem. Tej jedności potrzeba było nam wtedy jak i dziś. O tę jedność w najważniejszych dla Polski sprawach wołają do nas z tego pomnika Twórcy Niepodległości. Pokazuje to dobitnie obecna sytuacja na naszej wschodniej granicy. Pamiętajmy, jak pamiętali wówczas Piłsudski, Daszyński, Witos, Dmowski i Paderewski –  w najważniejszych dla Polski sprawach musimy stanowić jedność. Na bok odłożyć polityczne spory, działać wspólnie dla Polski, ale również dla naszej małej Ojczyzny, którą jest Elbląg. Niech ten pomnik takie również myśli przywołuje nam – współczesnym. Szanowni Państwo. Składam serdeczne podziękowania Związkowi Piłsudczyków, szczególnie pomysłodawczyni budowy pomnika Pani Marii Koseckiej. Mam nadzieję, że pomnik będzie przyczynkiem dla Piłsudczyków do ciekawych działań upowszechniających postawy patriotyczne w naszym mieście, ukazujących  elblążanom, w szczególności młodzieży, naszą historię, która może być inspiracją dla przyszłości. Składam także podziękowania wszystkim zaangażowanym w budowę pomnika, a w sposób szczególny raz jeszcze dziękuję wszystkim darczyńcom – firmom, instytucjom, a także indywidualnym mieszkańcom, którzy odpowiedzieli na apel i wsparli ten nasz projekt. Jest to cegiełka, dzięki której pomnik jeszcze mocniej jednoczy nas wokół patriotycznych spraw.   Z okazji Narodowego Święta Niepodległości życzę wszystkim elblążanom pomyślności w życiu osobistym i zawodowym. Niech żyje Elbląg, niech żyje najjaśniejsza Rzeczpospolita! – zaznaczył prezydent.

Dokonania Józefa Piłsudskiego w odzyskanie niepodległości przypomniał Stanisław Władysław Śliwa, generał Związku Piłsudczyków Rzeczypospolitej Polskiej. Generał wręczył również Złote Krzyże Związku Piłsudczyków RP, które Stowarzyszenie nadało: Biskupowi Elbląskiemu, Marszałkowi Województwa, Prezydentowi Elbląga i Przewodniczącemu Rady Miejskiej, “za krzewienie idei i czynu pierwszego marszałka Polski, Józefa Piłsudskiego”.

Po oficjalnych uroczystościach przy Pomniku Twórców Niepodległości, na Starym Mieście rozpoczął się festyn dla mieszkańców, podczas którego odbywały się występy artystyczne dzieci i młodzieży. Była również wojskowa grochówka. O godz. 13.30 natomiast wystartował VII Bieg Niepodległości.

W biegu głównym na 10 km wystartowało prawie 450 osób (w tym 25 trzyosobowych sztafet), wcześniej ponad 300 dzieci rywalizowało na krótkich dystansach w Małym Biegu Niepodległości.

Galeria zdjęć

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register