W Katowicach już to wiedzą, w Elblągu niestety nie. Mieszkania przyciągają pracowników i inwestorów

Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie budować mieszkania dla osób spoza regionu, które po przeszkoleniu podejmowałyby pracę w działających w niej lub chcących zainwestować firmach. Elbląg też ma szansę na takie rozwój, jeśli uruchomi program budownictwa mieszkaniowego na Modrzewinie Północ. O takim projekcie mówił już w 2015 r. Edmund Szwed. Nadal jednak nie wykorzystujemy tej szansy! Szansy na pozyskanie poważnych inwestorów.

Właśnie brak perspektywy pozyskania dużej ilości wykwalifikowanej kadry pracowniczej powoduje, że nasze miasto z daleka omijają wielcy inwestorzy. Kiedy już cztery lata temu Edmund Szwed wskazywał odpowiedni kierunek rozwoju naszego miasta, władze Elbląga pominęły ten projekt milczeniem. Tymczasem Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna będzie właśnie realizowała podobny program inwestycyjno-mieszkaniowy na swoim terenie. Elbląg ponownie stracił szansę bycia pionierem w takim rozwiązaniu problemów mieszkaniowych i inwestycyjnych.

W Katowicach zbudują 200 mieszkań dla pracowników

Jak informuje Kurier PAP, KSSE chce jeszcze w tym roku rozpocząć pilotaż projektu budowy mieszkań dla przyszłych pracowników firm, działających na obszarze strefy. Ów pilotaż objąłby budowę 200 mieszkań w trzech lokalizacjach. Władze strefy chcą realizować to przedsięwzięcie w ramach rządowego programu Mieszkanie Plus, co oznacza, że mieszkania byłyby albo na tani wynajem albo na wynajem z opcją przyszłego wykupu na preferencyjnych warunkach.

Pomysł jest adresowany do młodych ludzi z regionów Polski z wyższym niż w woj. śląskim bezrobociem, a w dalszej perspektywie – także do Polaków ze Wschodu (z Kazachstanu, Ukrainy i Białorusi), którzy chcieliby wrócić do kraju. Projekt opierałby się o rozwiązania, polegające na zapewnianiu mieszkań, szkoleń i pracy.

KSSE przymierza się do budowy mieszkań, bo i na Śląsku zaczyna już brakować rąk do pracy i w związku z tym tamtejsze firmy zmagają się np. z podkupywaniem pracowników przez inne przedsiębiorstwa.

Mieszkania ściągną…inwestorów

Poza tym katowicka strefa ma wciąż spore tereny do zagospodarowania, ale ściągnięcie do nich inwestorów przy deficycie pracowników i związanym z tym wzrostem płac może być trudne.

Modrzewina, to teren objęty Warmińsko-Mazurską Specjalną Strefą Ekonomiczną. To tu lokują się nowi inwestorzy. Jednak przedsiębiorcy działający w naszym mieście od lat wskazują na brak wykwalifikowanych pracowników w naszym mieście i regionie. Tych mogłaby do Elbląga ściągnąć perspektywa posiadania mieszkania i pracy. Tak jak to robią właśnie w Katowicach, jednak nie w naszym mieście.

Właśnie brak perspektywy pozyskania dużej ilości wykwalifikowanej kadry pracowniczej powoduje, że nasze miasto z daleka omijają wielcy inwestorzy. Lokują się niewielkie firmy zatrudniające maksymalnie 10-20 osób.

Edmund Szwed, już w 2015 r. na naszych łamach prezentował duży projekt mieszkaniowy, w którym wskazywał, że samorząd może właśnie w ten sposób pobudzić rozwój przedsiębiorczości w Elblągu.

– Modrzewina Północ obejmuje swoim obszarem olbrzymi teren 209 hektarów. To tam mogą powstać nowoczesne osiedla mieszkaniowe, siedziby firm, placówki handlowe, usługowe i oświatowe. Ten projekt może nie tylko rozwiązać problem braku mieszkań komunalnych dostępnych dla każdego  w Elblągu, ale także podźwignąć nasze miasto z kolan i dać skokowy impuls rozwojowy – mówił Edmund Szwed, który obecnie jest doradcą ds. samorządów Marszałka Kornela Morawieckiego.

Już w 2003 r. Rada Miasta Elbląga przyjęła plan zagospodarowania przestrzennego rejonu osiedla Modrzewina Północ, planując tam zabudowę mieszkaniową, jedno i wielorodzinną, funkcje usługowe, turystyczne, sportowe, rekreacyjne, sakralne oraz oświatowe. Nowa dzielnica z miastem ma zostać połączona czteropasmową jezdnią, komunikacją miejską – autobusową oraz tramwajową. Dodatkowo cala dzielnica ma zostać objęta siecią internetu szerokopasmowego.

Modrzewina rozwiąże problem mieszkaniowy w Elblągu

Powstanie tej dzielnicy, z planowaną zabudową mieszkaniową jedno i wielorodzinną , stworzy  szansę na własne mieszkania dla wielu oczekujących elblążan. To właśnie tam powstaną budynki wykonane w technologii ekonomicznej. Energo i ciepło oszczędne. Mieszkania będą tanie w utrzymaniu. Ceny zakupu zostaną ustalone przez politykę miejską, nie developerów. Tam będą mogli  przeprowadzać się obecni mieszkańcy lokali komunalnych, których stać na płacenie czynszu regularnie. Uwolnione zaś przez nich mieszkania mogą wejść do puli mieszkań miejskich, przydzielanych oczekującym na własne „m”. Perspektywa własnych mieszkań i pracy może powstrzymać wykwalifikowanych pracowników z Elbląga przed wyjazdem z miasta. Co więcej, może spowodować, że Ci, którzy wyjechali, powrócą do rodzinnego miasta!

Nowa perspektywa inwestycyjna

W nowej dzielnicy miasta, objętej szerokopasmowym internetem  będą mogły lokować się siedziby wielu firm, również spoza Elbląga. To doskonała lokalizacja dla wszelkiego typu firm z branży IT oraz nowych technologii. Dostęp do internetu  szerokopasmowego  w każdym mieszkaniu stworzy  szanse na możliwość pracy zdalnej z  domu,  wygeneruje  wiele nowych miejsc pracy.

Więcej o tym projekcie pisaliśmy tu: http://fakty.elblag.pl/jest-szansa-na-tanie-mieszkania-dla-kazdego-mowil-juz-o-tym-edmund-szwed/

Pytanie otwarte do władz Elbląga –skoro takie projekty są z powodzeniem realizowane w wielu miastach w Polsce, dlaczego nie robicie tego w naszym mieście? Mimo iż macie wiedzę od Edmunda Szweda, że takie działania można przeprowadzić. Dlaczego wolicie sprzedawać nieruchomości miejskie developerom lub niewielkim firmom zamiast samodzielnie kreować politykę mieszkaniową czy inwestycyjną dla dobra miasta i elblążan. Nie umiecie czy nie chcecie tego zrobić?

 

18.03 fotka (1)Edmund Szwed – to działacz społeczny i samorządowy.

Wydawca dwóch gazet internetowych oraz portalu ogólnopolskiego www.realnapolska.pl. W wyborach samorządowych w 2014 r. ubiegał się o urząd prezydenta Elbląga uzyskując trzeci wynik.

Obecnie pełni również funkcję doradcy ds. samorządów Marszałka Kornela Morawieckiego – twórcy ugrupowania Wolni i Solidarni.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register