W poniedziałek startuje 14. Festiwal Brazylijski Bom Dia Brasil

13 czerwca 2016, 19.30 w Forcie  Sokolnickiego, ul. Czarnieckiego 51 startuje 14. Festiwal Brazilijski Bom Dia Brazil.

Jest wiele powodów, dla których rok 2016 jest wyjątkowy dla Brazylii. Szczególną uwagę przyciągają Igrzyska Olimpijskie w Rio de Janeiro, które po raz pierwszy odbędą się w Ameryce Południowej. Ponad 10 000 sportowców będzie rywalizowało o medale w 28 dyscyplinach. Towarzyszyć im będą maskotki olimpijskie o imieniu Vinicius i Tom, symbolizujące bogactwo kulturowe Brazylii. Imię Vinicius pochodzi od brazylijskiego poety i muzyka Viniciusa de Moraesa. Imię Tom nadano na cześć innego muzyka, Toma Jobima. Bez wątpienia Olimpiada będzie wydarzeniem wyjątkowym.

Równie ważna jest jednak rocznica 100-lecia zarejestrowania pierwszej samby “Pelo Telefone” w wykonaniu Ernesto Santosa zwanego Dongą. Ten skromny artysta wraz ze znakomitymi muzykami tj. João da Baiana, Pixinguinha czy Caninha zmienił oblicze Brazylii. Samba stała się rozpoznawalnym na całym świecie fenomenem muzycznym i rytmicznym. Trafiła do panteonu dziedzictwa ludzkości. I właśnie sambie poświęcona jest tegoroczna edycja, nie zapominając jednocześnie o akcentach olimpijskich. Zobaczymy unikalne filmy, posłuchamy koncertów z muzyką na żywo, zobaczymy autentyczne show taneczne. Nie może oczywiście zabraknąć samby w praktyce – spróbować jej można będzie na pierwszych w Polsce warsztatach prowadzonych przez 5 najlepszych polskich tancerek.

Na otwarcie Festiwalu organizatorzy zaplanowali projekcję brazylijskiego filmu “Sangue Azul” (BlueBlood), który udostępnia nam Konsul Honorowy Federacyjnej Republiki Brazylii w Małopolsce i na Śląsku.
Film z roku 2015 opowiada niesamowitą historię cyrku przypływającego do archipelagu Fernando de Noronha.

Otwarciu będzie towarzyszyć wystawa fotograficzna brazylijskiego artysty Marcelo Buainain.
W trakcie wieczoru można będzie skosztować brazylijskich przekąsek i wina.

bommdiabrazil

źródło: kulturalna.warszawa.pl, foto: screen z brazil.com.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register