W poszukiwaniu plecaka idealnego. Top 10 porad!

Elementarnym przedmiotem szkolnej wyprawki jest niewątpliwie dobrze wybrany plecak. Właściwy i porządny model nie tylko posłuży dziecku przez wiele lat, ale będzie też wspierał prawidłową postawę jego ciała. Sprawdź na co zwracać uwagę, poszukując plecaka idealnego!

Idealny to znaczy wygodny

Poszukiwanie idealne plecaka należy rozpocząć od uświadomienia sobie, że nasze dziecko będzie nosiło go na plecach przez 10 miesięcy w roku. Dlatego jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze plecaka szkolnego powinien być oczywiście maksymalny komfort i wygoda w użytkowaniu.

Wybór modelu a wiek dziecka

Plecaki szkolne powinny wspierać prawidłowy rozwój naszych pociech oraz być odpowiednio dopasowane do ich postury i wieku. Inne modele wybierzemy dla przedszkolaka, a inne dla licealisty. Plecaki szkolne dla najmłodszych dzieci nie muszą wytrzymywać dużych ciężarów. Modele do podstawówki powinny mieścić format A4, a najlepszą propozycją dla licealistów będą modele funkcjonalne, wyrażające jednocześnie indywidualny styl dziecka.

Rozmiar i pojemność

Dobrze dobrany rozmiar plecaka zapewni dziecku zachowanie odpowiedniej postawy. Idealny model to taki, w którym jego górna krawędź nie sięga wyżej niż szyja. Dół plecaka nie powinien przekraczać górnej krawędzi pośladków. Masa plecaka szkolnego nie powinna przekraczać 10% -15% wagi dziecka. Należy też zwrócić uwagę na pojemność modelu. Powinna być ona odpowiednio dobrana do przenoszonej zawartości.

Ilość komór ma znaczenie

Przy wyborze plecaka warto zwrócić uwagę na ilość komór i kieszeni. Dzięki ich odpowiedniej ilości dziecko będzie mogło bezpiecznie i estetycznie przechowywać w tornistrze książki i zeszyty. Odpowiednia ilość komór pomoże też utrzymać porządek oraz szybko i sprawnie znaleźć potrzebne przedmioty. Kieszenie umożliwiają oddzielenie książek od jedzenia, telefonu, piórnika czy stroju na gimnastykę.

Trwałość a materiał wykonania

Każdy plecak będzie często użytkowany – rzucany na podłogę, przesuwany, potrącany, prany i czyszczony. Oprócz tego będzie musiał czasem przenosić znaczne ilości książek. Warto więc wybierać modele wykonane z wysokiej jakości materiałów. Wytrzymałe, solidne tworzywa nie tylko zapewnią bezpieczne użytkowanie, ale też dobry wygląd przez długi czas.

Design – wybór małych ekspertów

Design to wbrew pozorom jeden z najważniejszych elementów. Powinien być on zgodny z aktualnymi trendami, ale przede wszystkim z upodobaniami dziecka. Nie warto w tej elementarnej kwestii pomijać zdania dziecka. Uczeń pójdzie chętnie do szkoły i założy ochoczo plecak tylko wtedy, kiedy będzie mu się on podobał.

Usztywniany czy profilowany?

Dla uczniów szkoły podstawowej i średniej idealne będą plecaki mające anatomicznie usztywnione plecy. Najlepiej także wybierać modele, które posiadają profilowane szelki, ponieważ ich regulacja umożliwia równomiernie rozłożenie obciążenia na ramionach.

Dla kogo plecak ze wzmocnionym dnem

Modele posiadające wzmocnione dno to doskonałe rozwiązanie dla uczniów szkoły podstawowej. Taka konstrukcja zapewnia dużą stabilność. Plecak dzięki płaskiemu spodowi nie przewraca się, może stać w jednej pozycji obok ławki. Przechowywane w nim przedmioty są zabezpieczone przed pomieszaniem i przewróceniem.

Bezpieczeństwo i elementy odblaskowe

Podczas poszukiwania plecaka idealnego warto sprawdzić, czy wybrany model przeszedł niezależne testy i czy posiada odpowiednie certyfikaty. Ważne jest by model spełniał podstawowe wymogi bezpieczeństwa i nie zagrażał zdrowiu dziecka. Oprócz tego warto wybierać plecaki wyposażone w specjalne elementy odblaskowe, które zwiększają widoczność w niekorzystnych warunkach atmosferycznych i w ciemności.

A jaka cena?

Wybierając odpowiedni plecak warto skupić się głównie na tym, by dbał on o prawidłową sylwetkę naszej pociechy, był funkcjonalny i podobał się dziecku. Cena plecaka jest ważną kwestią, ale też sprawą bardzo indywidualną. Trudno podać uniwersalną kwotę, każdy domowy budżet jest bowiem inny. Tu najlepiej sprawdzi się zasada złotego środka – cena odpowiednio dobrana do indywidualnych możliwości.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register