W Święta policjanci ruszą na drogi

Od piątku na drogach naszego regionu ruszają policyjne działania „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”, które będą trwać do drugiego dnia świąt. Policjanci ruchu drogowego zadbają, by na drogach Warmii i Mazur było bezpiecznie.

Boże Narodzenie to chyba najbardziej oczekiwane i rodzinne ze świąt. Każdy chce spędzić ten czas w gronie najbliższych. Co roku w świąteczny krajobraz wpisane są podróże – te bliskie i często także bardzo dalekie. Policjanci ruchu drogowego pomogą wszystkim w bezpiecznym dotarciu na kolację wigilijną, pomogą także bezpiecznie wrócić ze świątecznych wojaży. Od piątku (21.12) do środy (26.12) na drogach naszego regionu trwać będą policyjne działania „Bezpieczny weekend – Boże Narodzenie”.

Zadbamy o bezpieczeństwo

Wzmożony ruch na drogach i więcej policyjnych patroli – tak będą wyglądały najbliższe dni. Policjanci zadbają o bezpieczeństwo wszystkich użytkowników ruchu drogowego. Szczególną uwagę poświęcą osobom pieszym. Będą egzekwować obowiązek używania elementów odblaskowych przez osoby poruszające się po zmierzchu poza obszarem zabudowanym oraz reagować na wykroczenia popełniane przez pieszych. Będą przyglądać się relacjom między kierowcami, a pieszymi. Zwrócą uwagę na zachowanie kierowców wobec osób pieszych.

Policjanci będą nadzorować płynność ruchu na trasach województwa, w razie potrzeby pokierują ruchem.

Skupią się na ujawnianiu naruszeń przepisów ruchu drogowego będących głównymi przyczynami zdarzeń drogowych, takich jak m.in. przekraczanie dopuszczalnej prędkości, nieprawidłowe wyprzedzanie, nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, kierowanie nieoświetlonym pojazdem, niestosowanie się do sygnalizacji świetlnej, nieustąpienie pierwszeństwa pieszym. Funkcjonariusze będą sprawdzać jak kierowcy i pasażerowie wywiązują się z obowiązku używania pasów bezpieczeństwa, sprawdzą stan trzeźwości kierujących.

Klika zasad zimowego podróżowania

Podczas podróży należy pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Odpowiednie przygotowanie aut, odpowiedzialne zachowania oraz empatia wobec innych uczestników ruchu drogowego mogą wiele zdziałać.

Dobre przygotowanie do podróży to już połowa sukcesu. Planując podróż przygotujmy się wcześniej. Odpowiednie i przemyślane pakowanie bagaży pozwoli uniknąć dodatkowego stresu w dniu wyjazdu. Pamiętajmy też o takim rozmieszczeniu bagaży w aucie, by nie przesuwały się podczas jazdy i nie stanowiły zagrożenia dla jego użytkowników. Kierowca musi zadbać o siebie. Wybierając się w dalszą podróż należy zaplanować trasę, pomyśleć też o przerwach na regenerację. Do auta trzeba wsiadać wypoczętym i wyspanym. Kiedy spada koncentracja, obniża się refleks bezwzględnie należy zrobić sobie kilkunastominutową przerwę w podróży, pooddychać świeżym powietrzem, zjeść lekki posiłek, czy napić się czegoś ciepłego. Prowadząc auto należy zachować bezwzględną trzeźwość.

Dobry stan techniczny pojazdu jest bardzo ważnym elementem bezpiecznych podróży. Warto sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym datę ostatniego przeglądu. W przypadku przekroczenia terminu należy zgłosić się do stacji kontroli pojazdów.

Kierowcy powinni pamiętać, że zalecana jest wymiana opon na zimowe oraz sprawdzenie odpowiedniego ciśnienia we wszystkich oponach. Właściwie dobrane opony zwiększają przyczepność i zmniejszają drogę hamowania.

Należy także wymienić płyny w spryskiwaczach na te, które przystosowane są do zimowych temperatur.

Każdy kierowca wie także, jak ważny jest dobry sprzęt do odśnieżania – tym bardziej, że obowiązkowo trzeba mieć odśnieżone szyby, maskę oraz dach samochodu. Zalegające warstwy śniegu na dachu auta mogą spowodować zagrożenie dla innych użytkowników – zwłaszcza tych, którzy jadą za nami.

Trzeba także sprawdzić oświetlenie w pojeździe. Świateł przeciwmgłowych należy używać zgodnie z przepisami – czyli w warunkach zmniejszonej przejrzystości powietrza (m.in. podczas opadów śniegu, deszczu, gęstej mgły). Tylnego światła przeciwmgłowego używamy, gdy zmniejsza się przejrzystość powietrza, która ogranicza widoczność poniżej 50 m. Warto także pamiętać, że to światło może oślepiać innych kierujących jadących bezpośrednio za nami.

W warunkach zimowych droga hamowania znacznie się wydłuża. Zachowanie ostrożności i rozwagi, odpowiedni odstęp od innych aut i nie wykonywanie gwałtownych manewrów na drodze może nam bardzo ułatwić jazdę. Styl jazdy należy dostosować do warunków istniejących na drodze – m.in. gdy zajdzie taka potrzeba hamować przy użyciu silnika, lub pulsacyjnie, gdy nasz pojazd nie jest wyposażony w ABS.

Tylko trzeźwy kierowca

Co roku podczas świątecznych dni wiele osób decyduje się na sprawdzenie stanu trzeźwości w komendzie policji. Taka odpowiedzialna postawa zasługuje na szczególną pochwałę. Jeśli mamy jakiekolwiek wątpliwości, co do stanu trzeźwości, najlepiej rozwiać je kontrolując ją na najbliżej komendzie. Sprawdzenie trwa kilka sekund i jest przecież darmowe.

Warto także zwrócić uwagę na zachowania innych kierowców. Jeśli zaniepokoi nas zachowanie innego kierującego, jeśli mamy wrażenie, że prowadzi auto pod wpływem alkoholu nie należy się wahać. Telefon – choćby anonimowy na numer 997 może uratować czyjeś życie. Policjanci sprawdzają wszystkie tego typu sygnały. Dzięki nim wielu pijanych za kierownicą zostało wyeliminowanych z ruchu drogowego.

Świeć przykładem także w święta

Na każdy popołudniowy i wieczorny spacer warto zabrać odblaski. Piesi muszą pamiętać, że zgodnie z prawem poza obszarem zabudowanym w warunkach ograniczonej widoczności muszą używać odblasków. Mimo, że w obszarze zabudowanym takiego obowiązku nie ma, to także i w mieście, w świetle latarni pieszy jest bardziej widoczny, kiedy posiada elementy odblaskowe, niż gdyby ich w ogóle nie miał.

Świąteczne dni z 2017 roku w policyjnych statystykach

W okresie od 22 do 26 grudnia 2017 roku doszło do 37 wypadków, w wyniku których 1 osoba zginęła, a 46 osób zostało rannych. Odnotowano 330 kolizji drogowych. Policjanci wyeliminowali z dróg kilkudziesięciu kierowców, którzy zdecydowali się kierować autem będąc pod wpływem alkoholu.

KWP Olsztyn

1 komentarz

  • Judyta Reply

    22 grudnia 2018 at 20:38

    Policja niech usiądzie przy stole z rodziną, i tak ludzie włączają yanosika

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register