W wyniku tego straszliwego konfliktu Elbląg wrócił do Polski

Na Cmentarzu Agrykola odbyły się wczoraj miejskie uroczystości upamiętniające 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej. Elblążanie oddali hołd bohaterstwu i poświęceniu wszystkich Polaków, którzy brali udział w tym największym konflikcie zbrojnym XX wieku. W uroczystości wzięli udział wiceprezydenci Elbląga Janusz Nowak i Jacek Boruszka.

Pod Krzyżem Katyńskim zebrali się również parlamentarzyści Elżbieta Gelert, Jerzy Wilk i Jerzy Wcisła, przedstawiciele samorządu, w tym Jan Bobek przewodniczący sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego, Grażyna Kluge Dyrektor Biura Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego, radni Rady Miejskiej w Elblągu. Na uroczystość przybyli również elbląscy kombatanci, przedstawiciele służb mundurowych, przedstawiciele organizacji oraz stowarzyszeń, poczty sztandarowe, młodzież szkolna i harcerze. W imieniu generała dywizji Marka Sokołowskiego w uroczystości uczestniczył gen. bryg. dr Stanisław Kaczyński zastępca dowódcy dywizji – szefa sztabu 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Tuż przed uroczystością wiceprezydenci Elbląga Janusz Nowak i Jacek Boruszka wspólnie z przewodniczącym sejmiku województwa Janem Bobkiem i gen. bryg. dr Stanisławem Kaczyńskim złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobach żołnierzy: generała brygady Bolesława Michała NIECZUJI-OSTROWSKIEGO, pułkownika Bronisława Jana SZLICHTINGERA, strzelca Bronisława KORKO, obrońcy Westerplatte, kawalera orderu Virtuti Militari oraz na grobach aliantów.

Po rozpoczęciu uroczystości pod Krzyżem Katyńskim i odegraniu hymnu do zebranych zwrócił się m.in. wiceprezydent Janusz Nowak, który mówił:

Pierwszy września 1939 roku, godzina 4.45 – na Westerplatte spadają pierwsze pociski, chwilę wcześniej niemieckie samoloty zrzucają pierwsze bomby na Wieluń. W ciągu kilku minut Polska stanęła w ogniu. Hitler pokazał swą zbrodniczą twarz, rozpoczynając podbój świata. Liczniejszej i lepiej wyposażonej armii niemieckiej nie udało się jednak błyskawicznie zająć naszego kraju. Polacy bronili się do początku października, mimo że od 17 września, po wkroczeniu na ziemie polskie Armii  Czerwonej, walczyliśmy na dwa fronty. 

W kampanii wrześniowej zginęło ponad 70 tysięcy polskich żołnierzy. Był to początek naszej narodowej martyrologii. Największy w historii świata konflikt zbrojny pochłonął 72 miliony ludzkich istnień. Polska odniosła procentowo największe straty wśród państw walczących. Zginęło prawie sześć milionów polskich obywateli, czyli niemal 16% przedwojennej ludności kraju. Walczyliśmy na wszystkich frontach drugiej wojny światowej, choć nie dane nam było uczestniczyć w paradzie zwycięstwa, a na prawdziwą wolność przyszło nam jeszcze długo czekać. 

Dla nas mieszkańców Elbląga ważne jest, że w wyniku traktatów pokojowych kończących drugą wojnę światową, nasze miasto, stało się ponownie częścią Rzeczypospolitej, a wśród nowych mieszkańców pojawili się ludzie z różnych stron dawnej Polski, także z utraconych Kresów Wschodnich. Wspólnie budujemy tożsamość naszego Miasta, przechowując wspomnienia i pamięć o dramatycznych losach zarówno swych małych ojczyzn, jak i Ojczyzny pisanej z dużej litery.

Dziś wspominamy smutną rocznicę nie tylko naszej narodowej, ale światowej tragedii, kiedy ponad pokojowym współistnieniem i dialogiem przez kilka wojennych lat zapanowała zbrodnia, nienawiść, agresja i pogarda. Stajemy w powadze i zadumie nad naszymi wojennymi pomnikami, ku przestrodze i z nadzieją, że tak dramatyczne doświadczenia nie będą już udziałem dzisiejszych i kolejnych pokoleń.

Marek Pruszak przewodniczący Rady Miejskiej przywoływał dramatyczne wydarzenia z początku wojny, jakie miały miejsce w bombardowanym Wieluniu, wspominał też bohaterstwo żołnierzy Westerplatte. W tym kontekście wrócił również do słów Jana Pawła II, który mówił, że każdy ma swoje Westerplatte, najważniejsze wartości, których powinno się bronić.

Po przemówieniach nastąpił Apel Pamięci i salwa honorowa, uroczystość zakończyła ceremonia składania wieńców. Wiązanki pod Krzyżem Katyńskim złożyli m.in. parlamentarzyści, przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz samorządowych wszystkich szczebli, służb mundurowych, wojska oraz działających w Elblągu organizacji i stowarzyszeń.

Organizatorami uroczystości byli Witold Wróblewski Prezydent Elbląga, Marek Pruszak przewodniczący Rady Miejskiej Elbląga i generał dywizji Marek Sokołowski Dowódca 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register