Wakacje kredytowe dla właścicieli mieszkań na wynajem. Czy to możliwe?

Wiele osób, które zdecydowało się kupić mieszkanie na kredyt, aby takie mieszkanie wynajmować teraz zastanawia się czy może złożyć wniosek o „wakacje kredytowe”. Zwłaszcza, że idące ciągle w górę stopy procentowe powodują, że również rosną koszty kredytów hipotecznych. To powoduje, że dla wynajmujących mieszkania pojawia się teraz spory problem.

Wiele osób w naszym kraju traktuje zakup mieszkania jako inwestycję swoich pieniędzy. Często kupując lokal mieszkalny inwestorzy posiłkują się kredytem hipotecznym. Taka inwestycja z reguły jest przeznaczona jako mieszkanie na wynajem. Najemca mieszkania, płacąc czynsz najmu, pokrywa często koszty raty kredytu hipotecznego właściciela lokalu.

Jednak galopująca inflacja i rosnące stale koszty rat kredytu hipotecznego powodują, że również właściciele mieszkań na wynajem, które kupili za pomocą takiej pożyczki zastanawiają się czy mogą skorzystać z rządowych „wakacji kredytowych.

Jak informuje portal bezprawnik.pl, o tym, kto może skorzystać z wakacji kredytowych, mówi art. 73 ust. 4 wchodzącej w życie ustawy.

„Zawieszenie spłaty kredytu przysługuje konsumentowi tylko w stosunku do jednej umowy zawartej w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych”.

Jak wskazuje portal bezprawnik.pl, oznacza to, że z założenia wakacje adresowane są do osób, które zaciągnęły kredyty na własne potrzeby mieszkaniowe. Co za tym idzie, ustawodawca wyłączył wszystkie kredyty zaciągane w celach inwestycyjnych.

Czy jednak na pewno?

Ubiegając się o udzielenie wakacji kredytowych chętni, będą musieli złożyć w banku oświadczenie o wykorzystywaniu nieruchomości na własne potrzeby mieszkaniowe. Czym są więc własne potrzeby mieszkaniowe?

Definicji tego pojęcia możemy szukać m.in. w wyrokach sądowych. Pojęcie to nie jest w końcu nowością. Zdaniem sadów takie potrzeby realizuje ten, kto ponosi wydatki m.in. na nabycie budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, a także na nabycie gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem.

Portal bezprawnik.pl wskazuje, że rozpatrując definicję pojęcia w takim zakresie, możemy zauważyć, że jest ona dość szeroka. Warto jednak pamiętać, że była ona wydawana w odniesieniu do pojęcia zawartego w przepisach podatkowych. Nie wiadomo więc, w jakim zakresie zostanie przeniesiona na grunt nowej ustawy. Patrząc jednak na przepisy pod kątem powyższej definicji, krąg potencjalnych uprawnionych do wakacji kredytowych wydaje się dość szeroki.

Pozostaje więc do rozstrzygnięcia kwestia – czy jeśli kupiliśmy, posiłkując się kredytem bankowym, mieszkanie, które obecnie wynajmujemy, a w przyszłości chcemy w nim też zamieszkać, to czy spełniona jest tu definicja zakupu mieszkania na własne potrzeby mieszkaniowe?

Dlatego z wnioskiem o wakacje kredytowe wszyscy właściciele mieszkań na wynajem powinni uważać i najlepiej dokładnie skonsultować to z bankiem kredytującym mieszkania.

Przeczytaj również: Dobre czasy dla wynajmujących mieszkania

Posiadasz mieszkania na wynajem? Możesz teraz dodać swoje ogłoszenia o wynajmie całkowicie za darmo. Wystarczy, że dodasz swoją ofertę w portalu wynajmij24.pl.


Możliwość zamieszczania bezpłatnych ogłoszeń wynajmu 

W pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość zamieszczenia szerokiej oferty dotyczącej swoich usług dotyczących wynajmu. Tu nie ogranicza Ciebie ilość znaków czy zdjęć. Piszesz swoje rozbudowane oferty, przedstawiasz swoje warunki najmu i zalety dotyczące skorzystania z Twojej oferty. Dodajesz tyle zdjęć, ile potrzebujesz. To Twoja oferta i tylko Ty decydujesz jak bardzo rozbudujesz swoje ogłoszenie by zachęcić klientów do skorzystania z niej.

Dzięki założeniu konta w pierwszym, ogólnopolskim portalu wynajmij24.pl masz możliwość, w każdej chwili edycji swojej oferty – możesz coś zmienić w opisie, dodać nowe informacje, zdjęcia itp. Edytujesz swoją ofertę w każdej chwili. Nic Ciebie nie ogranicza w tym zakresie.

Załóż swoje konto w portalu wynajmij24.pl już teraz i zacznij wystawiać swoje oferty.

https://wynajmij24.pl/login/rejestracja

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register