Większość ludzi wciąż nie rozumie jak działa Bitcoin

BTC oraz inne kryptowaluty stale wchodzą do kolejnych branż. Wiele osób postanawia w nie inwestować, co nakręca rynek, a ten rośnie w zatrważającym tempie. Być może dzieje się to jednak zbyt szybko. Masa ludzi wciąż nie rozumie, jak działa Bitcoin i to właśnie temu zagadnieniu postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej. Plagą jest bowiem wypowiadanie się w sieci o czym, o czym nie ma się pojęcia i warto to zmienić.

Czym jest są kryptowaluty?

Nie da się poprawnie omówić definicji Bitcoina, jeśli wcześniej nie zrozumiemy pojęcia kryptowalut. To tak jakby tłumaczyć zasady spalonego, nie mówiąc wcześniej, czym jest piłka nożna. Kryptowaluty to w stu procentach cyfrowe monety, które przechowuje się na wirtualnym portfelu. Nie możemy ich zatem fizycznie dotknąć lub potrzymać. Wszystko odbywa się w Internecie. Najpopularniejszą obecnie kryptowalutą jest oczywiście Bitcoin, lecz warto wiedzieć, że nie ma on monopolu na rynku. Tak samo, jak w realnym życiu mamy dolary, złotówki, euro i masę innych monet, tak w świecie kryptowalut mamy XRP, Ethereum, Tether i wiele, wiele więcej.

Żeby zdobywać kryptowaluty nasz komputer musi wykonywać skomplikowane operacje matematyczne. Im więcej ich zrobi, tym większą nagrodę w postaci kryptowalut otrzymamy. Do tak zwanego „kopania”, najużyteczniejszym podzespołem jest karta graficzna, od której mocy będą zależeć nasze zarobki. Zdobyte kryptowaluty (na przykład Bitcoina) jesteśmy w stanie użyć do wielu transakcji. Dzięki niemu możliwe jest nawet uruchomienie e-gamingu w Meksyku, bez konieczności rozliczania płatności w lokalnej walucie.

Słyszeliśmy, lecz nie rozumiemy

Sonda przeprowadzona na Amerykanach ujawniła zaskakujące dane. Aż 61% osób słyszało o kryptowalutach, lecz wie niewiele lub nie wie nic na temat tego, jak one działają. Tylko 14% ankietowanych oznajmiło, że bardzo dobrze rozumie jak działają. Są to zatem dość zaskakujące wyniki, zważając na fakt, że logika działania kryptowalut nie jest zbyt skomplikowana. Na pierwszy rzut oka ilość nowych terminów i zależności jest spora, ale wystarczy jeden wieczór, bądź jeden dobry i rzetelny artykuł, by przysposobić sobie całą podstawową wiedzę na temat cyfrowych monet.

Dość ciekawie było również w kwestii zaufania do kryptowalut. Najwięcej osób, bo aż 43% wyraziło swoje obawy co do ich legalności jako formy płatności. Może to wynikać z faktu, że obecnie tylko kilka krajów na świecie uznało Bitcoina za oficjalny środek płatniczy. Sytuacji nie poprawia również fakt, że kryptowaluty są często używane na tak zwanym czarnym rynku do nielegalnych transakcji. 34% przebadanych uważa, że niedługo cyfrowe monety będą standardową formą płatności, a 29% sądzi, że zostaną one zapomniane w ciągu kolejnych dziesięciu lat. Każda strona na poparcie swoich racji może wysunąć sporo argumentów, dlatego też nie warto się rozwodzić nad rezultatami.

Czy jest się czego bać?

Bitcoin tylko na pozór jest trudną do zrozumienia kryptowalutą. Działa on bardzo podobnie i na bardzo podobnych zasadach co praktycznie większość monet na rynku. Jest on po prostu najdroższy i najpopularniejszy, przez co to wokół niego zbiera się najwięcej osób. Problemem mogą być również ciężkie do przyswojenia informacje, które często obfitują w trudne pojęcia, kompletnie niezrozumiałe dla świeżych w tym świecie osób.

Warto jednak poświęcić chwilę nad zagłębieniem się w temat Bitcoina i innych kryptowalut. Będzie to bez wątpienia ciekawa lektura, która przybliży nam wszystkie zagadnienia i sprawi, że podczas ewentualnej rozmowy, nie będziemy kompletnie zieloni w temacie. Bitcoin przebija się do coraz to nowszych branż, przez co wizja akceptacji tej oraz innych kryptowalut w naszym kraju jako oficjalnego środka płatniczego staje się coraz bardziej realna. Dobrze byłoby zatem być przygotowanym na taką okoliczność, by nie paść potem ofiarom przekrętów i oszustów.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register