Więźniowie wyremontowali elbląską szkołę. Placówka odwdzięczyła się tytułem „Przyjaciel Szkoły”

Areszt Śledczy w Elblągu został wyróżniony przez Szkołę Podstawową nr 21, im. Mikołaja Kopernika tytułem „Przyjaciel Szkoły”. W trakcie uroczystej gali zakończenia roku szkolnego, tytuł został wręczony dyrektorowi elbląskiej jednostki ppłk Robertowi Witkowskiemu.

Tytuł ten jest wyrazem podziękowania za pomoc, jaką służy elbląski areszt w działaniach związanych z przeprowadzaniem remontów i renowacji, a także wykonywaniem nieodpłatnych prac na terenie szkoły.

Współpraca Aresztu ze szkołą nr 21, a także z innymi szkołami, organami administracji publicznej, samorządami i instytucjami trwa od wielu lat i jest szczególnie owocna przynosząc obopólne korzyści.

Z jednej strony bowiem, zatrudnienie skazanych w publicznych placówkach umożliwia prowadzenie oddziaływań resocjalizacyjnych w szerszym zakresie zwiększając szansę osób pozbawionych wolności na readaptację, a z drugiej strony społeczność lokalna, miasto Elbląg oraz okoliczne miejscowości korzystają ze wsparcia Służby Więziennej w realizacji wielu prospołecznych akcji, jak np. sprzątanie świata, usuwanie skutków pożaru, wykonanie zabezpieczeń przeciwpowodziowych, czy właśnie remontów szkół, przedszkoli i bibliotek.

Dzięki zatrudnianiu skazanych do prac na rzecz lokalnej społeczności następują zmiany w myśleniu i postawie skazanego, w jego systemie wartości oraz stosunku do ludzi i świata. Zmienia się również sposób postrzegania osób pozbawionych wolności przez społeczeństwo, znikają stereotypy i uprzedzenia, nie ma stygmatyzacji, co pozwala tym ludziom na normalne, uczciwe życie w warunkach wolnościowych.

Funkcjonariusze Aresztu Śledczego w Elblągu uczestniczą również w różnorodnych akcjach o charakterze edukacyjno – rekreacyjnym współorganizowanych wspólnie przez szkoły i służby mundurowe.

Takie właśnie przedsięwzięcie miało miejsce w środę, 21 czerwca w Specjalnym Ośrodku Szkolno – Wychowawczym nr 1 w Elblągu, gdzie odbył się VIII Festyn Integracyjny „Zobacz Uśmiech Dziecka”.

Podobnie, jak w ubiegłym roku funkcjonariusze elbląskiego aresztu starali się zapewnić dzieciom wspaniałą zabawę połączoną z edukacją w zakresie kształtowania zachowań bezpiecznych. W tym celu funkcjonariusze działu ochrony nie tylko przygotowali efektowne pokazy z zakresu technik samoobrony i technik walki z elementami takich systemów, jak: yongchun, aikido, kempo jiujitsu, ale również zaangażowali dzieci do aktywnej zabawy i nauki chwytów samoobrony.

Wychowankowie Ośrodka mogli też obejrzeć z bliska pojazd konwojowy Służby Więziennej. Wiele radości sprawiła też dzieciom możliwość ubrania sprzętu ochrony osobistej używanego w pracy Służby Więziennej, takich jak: kask ochronny, kamizelka ochronna, nagolenniki i tarcze.

Corocznie organizowany Festyn dla Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego nr 1 w Elblągu daje możliwość przypomnienia społeczeństwu o konieczności niesienia pomocy w integrowaniu się z dziećmi, które z uwagi na swoją niepełnosprawność wymagają większego serca, zrozumienia i tolerancji.

Dla Aresztu Śledczego w Elblągu to ważne, aby dawać przykład dbałości o wspólne dobro, jakim są szkoły edukujące kolejne pokolenia oraz zaszczyt uczestniczyć w przedsięwzięciach mających na celu propagowanie idei integracji i poszanowania odmienności.

kpt. Anna Downar
fot. zdjęcie poglądowe

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register