Właściciele sklepików na Targowisku Miejskim skarżą się na władze Elbląga

Miasto wprowadza podwyżki za dzierżawę pawilonów handlowych na Targowisku Miejskich. Ich właściciele twierdzą, że nie tylko nie otrzymali odpowiedniej pomocy od samorządu Elbląga w czasie pandemii, ale jeszcze teraz mają płacić więcej za wynajem swoich miejsc pracy.

Mamy mały sklepik na rynku od maja 2019 r. Od czasu pandemii obroty spadły. Brakuje Nam pieniędzy na kredyty dzięki którym mamy ten sklepik na czynsz za obiekt na Zus, na prąd. W dniu dzisiejszym dowiedzieliśmy się, że od czerwca jest podwyżka opłat za dzierżawę z 12 zł na 15zł za m2 dla Nas osobiście to 130 zł więcej do płacenia co miesiąc, gdzie obroty i tak są bardzo małe. W tym roku w styczniu miasto wyszło z niby pomocą dla sprzedawców, którzy mają pawilony trzeba było złożyć dokumenty, że jest spadek itp. Oczywiście napisaliśmy. Okazało się, że wszyscy którzy o taką pomoc napisali dostali odmowę – dlaczego? Gdyż wszyscy bojąc się kary za niezapłacenie dzierżawy woleli się tak jak My zapożyczyć i zapłacić niż mieć naliczoną kare 40 euro za każdy pawilon. W naszym przypadku to 120 euro. Pomoc dostały osoby, które handlują na płycie Targowiska, są zwolnieni z opłat targowych na rok czasu a nam teraz robią podwyżkę i będziemy płacić za nich. Nie rozumiemy, dlaczego tylko Oni dostali pomoc? Nam umorzono opłaty za dzierżawę raz przez cały czas trwania pandemii. Z tego co dowiedziałem się z prasy podobno były trzy czy nawet cztery pakiety pomocy My wiemy tylko o dwóch – pisze do naszej redakcji dzierżawca jednego z pawilonów handlowych na Targowisku Miejskim.

W tej sprawie o wyjaśnienie zwróciliśmy się do Urzędu Miejskiego w Elblągu. Po kilku tygodniach otrzymaliśmy w końcu odpowiedź w tej sprawie.

Poniżej odpowiedź elbląskiego Ratusza.

W ramach przyjętych przez Miasto Elbląg Pakietów Pomocowych dla elbląskich przedsiębiorców funkcjonujących na Targowisku Miejskim, zarejestrowanych było 14 wniosków o udzielenie pomocy przy umowach dzierżawy za pawilony, w tym: 5 wniosków przedsiębiorców z I pakietu pomocowego, które zostały rozpatrzone pozytywnie, tj. udzielono jedno odroczenie i cztery umorzenia z II pakietu pomocowego nie zarejestrowano żadnego wniosku od przedsiębiorców z targowiska, w ramach III pakietu pomocowego zarejestrowano 9 wniosków, w tym: dwa wnioski rozpatrzono pozytywnie, tj. udzielono ulgi poprzez umorzenie; sześć wniosków rozpatrzono negatywnie, co było podyktowane uregulowaniem przez przedsiębiorców należnych opłat w wymaganym terminie. Zaznaczyć należy, że umorzeniu podlegają tylko zaległości, tzn. należności nieopłacone w określonym terminie.

W kontekście przywoływanej w interwencji kary 40 euro za pawilon, informujemy: we wszystkich przypadkach, po złożeniu przez handlujących wniosku do pakietu pomocowego, nie była naliczana przywoływana kara 40 euro za brak opłaty (odstępowano od jej naliczenia).

W ramach Pakietów Pomocowych dla przedsiębiorców wnioski, które wpłynęły do  ZBK w Elblągu zostały indywidualnie rozpatrzone w zakresie udzielonej pomocy. Jedyne odmowy, które dotyczyły wniosków założonych przez przedsiębiorców spowodowane były nie spełnieniem przez nich wymogów formalnych uprawniających do ulgi.

Zarząd Budynków Komunalnych na mocy ustawy o szczegółowych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U z 2020 poz. 2255) nie pobiera opłaty targowej dziennej od dnia 01.01.2021 r. do dnia 31.12.2021 r.

Wskazane zwolnienie nie obejmuje należności dotyczących ustalonych opłat za rezerwację miejsc targowych na płycie głównej targowiska i zadaszonych stołach. Ustawa nie zwalnia również od płacenia ustalonych czynszów za dzierżawę gruntów pod pawilonami oraz dzierżawę pawilonów (ustawa covidowa nie przewiduje zwolnień i wsparcia dla innych form dzierżawy)”.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register