Wypadek przy żniwach – komu należy się odszkodowanie i w jaki sposób można je uzyskać?

Wakacje to czas, kiedy dochodzi do największej liczby wypadków w gospodarstwach rolnych. Nic dziwnego, bowiem lato jest okresem wzmożonych prac polowych. Najważniejsze z nich są żniwa, które są szczególnie niebezpieczne. Używane w polu maszyny wyposażone są bowiem w  ostre kosy, które mogą wyrządzić bardzo poważną krzywdę człowiekowi. Czy w przypadku odniesienia jakiegoś urazu poszkodowanemu należy się odszkodowanie za tego typu zdarzenie? W jaki sposób można je uzyskać?

Dlaczego dochodzi do wypadków w czasie żniw?

Podstawową przyczyną wszelkiego rodzaju wypadków w rolnictwie są różnego rodzaju zaniedbania. Nie wszystkie dzieci są bowiem otoczone odpowiednią opieką. Powszechną praktyką jest także pomoc nieletnich w gospodarstwach rodziców. Zaniedbania te dotyczą także innych aspektów. Wśród nich należy wyróżnić chociażby niedostateczne dbanie o właściwy stan pojazdów oraz innych maszyn rolniczych. Przyczyną wypadków jest także zwykła nieuwaga. Ludzie pochłonięci całkowicie ciężką pracą nie zwracają uwagi na niektóre niebezpieczeństwa, które czyhają na nich na każdym kroku.

Co zrobić gdy dojdzie do wypadku?

Kiedy dochodzi do wypadku, należy przede wszystkim zabezpieczyć miejsce zdarzenia. Jest to niezwykle ważne, albowiem dzięki temu nie dojdzie do kolejnego nieszczęścia. Kolejnym krokiem jest udokumentowanie wypadku. Najlepiej jest zrobić to przy pomocy aparatu fotograficznego. Zdjęcia powinny przedstawiać zarówno poszkodowanego, jak i maszynę, za pośrednictwem której doszło do wyrządzenia szkody, a także miejsce, w którym to się stało. Zdaniem eksperta z kancelarii CODEX: https://codex.org.pl/ – bardzo przydatne mogą okazać się także zeznania świadków. Nie należy również zapominać o wezwaniu pomocy medycznej. Wizyta w szpitalu bowiem to nie tylko diagnoza, ale także podjęcie konkretnego leczenia. Należy także pamiętać, że dokumentacja medyczna może mieć także bardzo duże znaczenie przy ustalaniu wysokości należytego świadczenia.

W jaki sposób można uzyskać odszkodowanie?

Zgodnie z polskim prawem, rolnicy mają obowiązek zawarcia umowy ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej. W związku z tym są oni chronieni przed różnego rodzaju roszczeniami wysuwanymi przez poszkodowanych. Ci mogą natomiast złożyć zawiadomienie o powstaniu szkody do firmy ubezpieczeniowej, która następnie wypłaca odszkodowanie. Co ważne, gdyby dany rolnik nie posiadał ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej, świadczenie wypłaci Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Gdyby jednak okazało się, że wysokość przyznanego świadczenia jest nie satysfakcjonująca, wówczas można skorzystać z pomocy prawnej i skierować daną sprawę na drogę sądową. Wypadki w rolnictwie zdarzają się najczęściej latem, w szczycie sezonu prac polowych. Warto wiedzieć, że każdemu poszkodowanemu należą się różnego rodzaju świadczenia, które mają na celu kompensację szkody.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register