Zahamowanie apetytu a Węglowodany proste podczas rekcji wagi

Węglowodany proste, inaczej cukry proste stanowią ważne źródło energii dla mózgu, jednak ich nadmierne spożycie staje się przyczyną utraty kontroli nad wagę ciała. Dlaczego węglowodany są ważne dla funkcjonowania organizmu? Jakie produkty stanowią wartościowe źródło węglowodanów?

Często spotkamy się z określeniem dobre i złe węglowodany. Tak naprawdę zarówno węglowodany proste, jak i złożone są niezbędnym dla naszego organizmu źródłem energii, jednak warto pamiętać, że nie każde produkty je zawierające powinny znaleźć się w naszej diecie.

Spożywanie nadmiaru cukrów prostych znajdujących się w słodyczach i innych przetworzonych oraz bezwartościowych dla naszego zdrowia pokarmach staje się główną przyczyną nadmiernego przybierania na wadze oraz prowadzi do ciągłego zmęczenia – cukry proste szybko podnoszą poziom glukozy we krwi, a następnie są szybko trawione, wskutek czego natychmiast obniża się stężenie glukozy we krwi i znowu odczuwamy głód. Nagle wahania poziomu glukozy powodują zaburzenia pracy trzustki, co sprzyja nadmiernemu przybieraniu na wadze i jest jedną z przyczyn cukrzycy.

Węglowodany proste podział

Węglowodany dzielimy na dwie grupy – mono i polisacharydy, czyli proste i złożone.

Wśród węglowodanów występują związki przyswajalne przez nasz organizm oraz takie których nie jesteśmy w stanie strawić – funkcjonują one pod wspólną i doskonale wszystkim znaną nazwą błonnik pokarmowy.

Węglowodany proste zbudowane są z jednej cząsteczki cukru i zwykle posądzane są o zgubny wpływ na nasze zdrowie. Tak naprawdę pozyskiwane z wartościowych źródeł np. owoców nie tylko dostarczają niezbędnej dla funkcjonowania organizmu energii, ale także są pożądanym składnikiem np. diety sportowców oraz osób chcących zbudować masę mięśniową i tym samym poprawić wygląd swojej sylwetki.

Węglowodany proste są głównym źródłem energii dla żywych organizmów. Biorą udział w szeregu procesów metabolicznych oraz reakcji biologicznych, które umożliwiają normalne funkcjonowanie organizmu. Do cukrów prostych zaliczamy:

  • Glukozę – najważniejszy dla naszego organizmu cukier prosty, w który przekształcana jest większość dostarczonych do organizmu węglowodanów
  • Fruktozę – cukier owocowy
  • Galaktoza – w mleku ssaków występuje pod postacią laktozy, stanowi główny składnik glikoprotein oraz glikolipidów
  • Ryboza – cukier prosty wchodzący w skład DNA i RNA

Do monosacharydów zaliczmy także występującą w gumie arabskiej, śliwkach oraz czereśniach arabinozę oraz cukier drzewny – ksylozę, który otrzymywany jest z brzozy i stosowany, jako słodzik dla diabetyków.

Dobre węglowodany

Dobre węglowodany powinny stanowić około 60% dziennej dawki energii. Jeżeli drastycznie ograniczymy ich spożywanie doprowadzimy do zakwaszenia organizmu wskutek niecałkowitego spalania kwasów tłuszczowych i powstawania ciał ketonowych.

Węglowodany złożone powodują uczucie sytości na dłużej

Węglowodany proste, złożone oraz błonnik pokarmowy powinny być codziennie dostarczane do organizmu wraz z pożywieniem, jednak należy pamiętać, że zwłaszcza cukry proste spożywane w nadmiarze powodują przybieranie na wadze i są magazynowane w postaci tkanki tłuszczowej. Podczas odchudzania często są problemy z zahamowaniem apetytu, czasem warto zastosować suplementy, hamujące apetyt listę takich preparatów znajdziesz tutaj http://medicot.pl/tabletki-meridia-sprzedam/ aczkolwiek warto zamiast tabletek, zastosować naturalne metody jak np. posiłki bogate w białko, które powoduje uczucie sytości.

W jakich produktach znajdziemy węglowodany proste?

Węglowodany proste występują przede wszystkim w cukrze trzcinowym i buraczanym. Jeżeli spożywamy je pod postacią cukru rafinowanego, słodyczy, wyrobów cukierniczych oraz innych nadmiernie przetworzonych produktów nie są pożądanym składnikiem naszej diety.

Wartościowym źródłem cukrów prostych są natomiast owoce, warzywa, miód, naturalne soki owocowe oraz mleko i przetwory mleczne. Spożywając te produkty z umiarem możemy szybko zyskać życiodajną energię, jednak nasza dieta powinna w większości dostarczać do organizmu długo trawionych węglowodanów złożonych, które nie powodują szybkiego wzrostu poziomu glukozy we krwi.

Wyważenie proporcji pomiędzy węglowodanami prostymi, a złożonymi pozwoli uniknąć ryzyka rozwoju cukrzycy typu II, nadwagi oraz innych chorób związanych ze złym sposobem żywienia, jak również zabezpieczy przed nagłymi atakami głodu, które dopadają nas, gdy stosujemy dietę bogatą w cukry proste, zwłaszcza te pochodzące ze słodyczy.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register