Zalety i wady małych domów

Mały domek może być dla wielu osób, marzących o posiadaniu własnego domu, idealną alternatywą. “Małe jest piękne”, może być dodatkowo przytulne, funkcjonalne i ekonomiczne. Rozpoczynając realizację inwestycji jaką może być budowa małego domu, oszczędności zaczynają się już na etapie zakupu działki i projektu. Zawsze najważniejsze jest to co będzie nam najlepiej pasować, dlatego czasami warto jest pochylić się nad ideą małego domu.

Czym kierować się przy wyborze wielkości domu?

Podejmując decyzję budowy własnego domu, trzeba najpierw określić jego wielkość. Przy wyborze wielkości domu trzeba kierować się swoimi potrzebami i swoimi możliwościami. O tym trzeba wiedzieć już w momencie zakupu działki jak i w momencie zdecydowania się na określony projekt domu. Budowa domu to inwestycja przeprowadzana przez bardzo długi okres. Dlatego też w tym wypadku trzeba myśleć przyszłościowo. Jeżeli planujemy założyć rodzinę, lub zamieszkać z rodzicami, wtedy powinniśmy skłonić się ku domowi z większym metrażem. Natomiast gdy wiemy, że w przyszłości nasza rodzina znacznie się skurczy, to lepiej jest wybrać dom mniejszy.

Zdać sobie również trzeba sprawę, że małe domy mają swoją powierzchnię w granicach około 150 m2. Oznacza to, że na takiej powierzchni tez można bardzo ciekawie i funkcjonalnie rozplanować daną przestrzeń.

Jaka musi być działka, żeby zbudować na niej mały dom?

Do zbudowania małych domów wystarczy działka o naprawdę niewielkich wymiarach. Uważa się, że może mieć ona od 600 m2. Mały, piętrowy dom z poddaszem zmieści się nawet na wąskiej działce i takiej o niestandardowym kształcie. Zaoszczędzoną powierzchnię działki można wykorzystać na zagospodarowanie jej na ogród.
Jednak stawiając dom na małej działce trzeba zrobić to ściśle z wszelkimi normami i zaleceniami Ministra Infrastruktury. Pamiętać należy o odległościach od domu sąsiada, o odległościach od granicy działki ścian z oknami i bez okien i o innych ważnych zaleceniach zawartych w danym rozporządzeniu.

Ile kosztuje projekt małego domu?

Mały dom oznacza małe koszty. Toteż projekt małego domu nie jest ta bardzo drogi. Oczywiście jest tutaj pewne ale, bo decydując się na projekt indywidualny można zapłacić kilkanaście tysięcy, a kupując projekt z renomowanej pracowni koszt jego będzie wynosił od 2 do 4 tysięcy. Posiadając odpowiedni projekt małego domu można, na jego bazie, zrobić kosztorys inwestorski, który pomoże określić poszczególne wydatki na kolejnych etapach budowy.

Zalety i wady małych domów

Małe domy są miłe, przytulne, tanie w budowie i eksploatacji. Na mniejszej powierzchni lepiej zacieśnia się rodzinne więzi. Zbudowanie małego domu to mniejsze koszty. Taniej zapłaci się za działkę, cena będzie mniejsza za projekt, za budowę i mniej będzie się płacić za mieszkanie w takim domu, ponieważ znacznie niższe będą koszty, na przykład, jego ogrzewania.
Mniej pieniędzy wyniesie samo urządzenie wnętrz małego domu, zrobi się przy tym znacznie mniej błędów aranżacyjnych, ponieważ łatwiej jest zaplanować urządzenie mniejszej powierzchni aniżeli o dużo większej.
W małym domu łatwiej jest utrzymać ład i porządek, trudniej jest go zagracić. Mały dom też może zaskoczyć swoją funkcjonalnością.
W zasadzie małe domy mają bardzo wiele zalet, ale nie są one wolne od wad.

W tego typu domach brakuje takich pomieszczeń jak garaż, garderoba czy spiżarnia. Czasami miejsca może zabraknąć też na towarzyskie imprezy. Przy małym metrażu trudno jest wyczarować dodatkową przestrzeń i o tym, niestety, trzeba pamiętać.
Wszystko jednak zawsze zależne jest od potrzeb i oczekiwań właścicieli takich domów, których metraż czasami przypomina ilość metrów kwadratowych w większym mieszkaniu lub apartamencie.

Małe jest piękne

Jednak osoby, które decydują się na inwestycję, w wyniku której powstać ma mały dom, zdają sobie doskonale sprawę z ograniczeń, wynikających z jego małej powierzchni. Ciekawe i bardzo interesujące projekty małych domów pozwalają na stworzenie przytulnych i bardzo pięknych architektonicznie, mini enklaw rodzinnych.

Zrozumiałe jest, że osoby, które chcą zamieszkać z dużą liczbą członków swojej rodziny nie zainteresują się alternatywą małego domu.
Dlatego tez zarówno mały dom jak i duży, tak samo jak piętrowy czy parterowy ma swoich zwolenników. Każdy zawsze wybierze odpowiednią formę dla siebie.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register