Zamartwica urodzeniowa może wynikać z błędu w sztuce lekarskiej. Za nieprawidłowości przysługuje odszkodowanie

Jeśli istnieje choćby podejrzenie, że w trakcie porodu lekarz dopuścił się błędu medycznego, w wyniku którego zmarł noworodek albo jego matka, należy zgłosić się do prokuratury lub na policję i złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Takie postępowanie dotyczy również sytuacji, gdy przez nieodpowiednie działanie personelu medycznego, doszło do zamartwicy urodzeniowej: dziecko przyszło na świat niedotlenione, w wyniku czego jego ośrodkowy układ nerwowy został poważnie i nieodwracalnie uszkodzony. W jaki sposób ubiegać się o odszkodowanie?

Nieodpowiednio prowadzona akcja porodowa może mieć tragiczne następstwa

Mimo zaawansowanych technik i dostępności specjalistycznych sprzętów, na salach porodowych wciąż dochodzi do sytuacji, w wyniku których dziecko rodzi się w ciężkiej zamartwicy. Jak się okazuje, jednym z najczęstszych błędów skutkujących przedłużaniem się stanu niedotlenienia, jest kontynuowanie porodu siłami natury, zamiast zakończenia go przez cesarskie cięcie. Lekceważenie objawów wskazujących na niedotlenienie okołoporodowe jest podstawą do wniesienia roszczeń odszkodowawczych przez rodziców poszkodowanego pacjenta. U noworodka urodzonego w głębokim niedotlenieniu dochodzi do  złożonych uszkodzeń narządowych, hipoksji lub opóźnienia umysłowego. Zamartwica urodzeniowa niesie ze sobą też inne bardzo poważne następstwa, takie jak uszkodzenia OUN (ośrodkowego układu nerwowego), a nawet śmierć.

Odszkodowanie za błąd w sztuce lekarskiej, jakim jest niedotlenienie okołoporodowe

Za wszelkie nieprawidłowości ze strony lekarza i personelu medycznego, w konsekwencji których dziecko rodzi się z zamartwicą, najbliższym noworodka przysługuje prawo do uzyskania odszkodowania. Jego wysokość jest ściśle związana z tym, w jakim stopniu błąd w sztuce lekarskiej zdeterminował życie dziecka oraz jego rodziców. W ramach rekompensaty za doznane krzywdy, można otrzymać godne odszkodowanie. Najłatwiej wystąpić o nie u boku prawnika, na przykład z Kancelarii BFP, współpracującej z Ośrodkiem Pomocy Poszkodowanym.

W tego rodzaju miejscach świadczona jest fachowa obsługa prawna dla pacjentek, które przez błąd lekarza urodziły chore lub martwe dziecko. Tytułem odszkodowania, poszkodowana może uzyskać wysoką rekompensatę pieniężną. Podstawą jej przyznania jest dokumentacja medyczna, dlatego warto pamiętać o prawie dostępu do niej. W razie wątpliwości w jakiejkolwiek kwestii związanej z podejrzeniem popełnienia błędu w sztuce medycznej, Ośrodek Pomocy Poszkodowanym służy wsparciem w postaci darmowych porad, udzielanych przez specjalistów.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register