Zapachy najlepsze dla twojego zdrowia

Badania kliniczne dowodzą, że rozmaite zapachy mogą się przyczynić do redukcji problemów żołądkowych, bezsenności, złego samopoczucia czy nadmiernej senności. Zastanawiasz się, jaki wpływ na organizm człowieka wywierają poszczególne zapachy?

1.Czarny pieprz dla rzucających palenie
Badania kliniczne potwierdzają, że zapach olejku z czarnego pieprzu może wspomóc walkę z nałogiem palenia papierosów. Jego ostry zapach skutecznie odwraca uwagę mózgu od chęci wypalenia papierosa.

pieprz

2.Oliwa z oliwek na zwiększenie uczucia sytości
Związki aromatyczne zawarte w oliwie z oliwek mogą zredukować uczucie wilczego głodu, a nawet zwiększyć odczucie sytości bezpośrednio po spożytym posiłku. Z tego względu warto włączyć ten olej do codziennego menu w diecie.

oliwa

3.Mięta pieprzowa na zwiększenie wydajności organizmu w czasie ćwiczeń
Kilka kropel olejku z mięty pieprzowej dodanej do wody mineralnej może przyczynić się do wzrostu wydolności organizmu w trakcie intensywnych ćwiczeń fizycznych. Mięta rozluźnia mięśnie dróg oddechowych, zmniejsza stężenie mleczanów we krwi oraz zwiększa jej poziom natlenienia.

mieta1

4. Gorąca czekolada na poprawę samopoczucia
Nic tak skutecznie nie poprawia samopoczucia jak zapach gorącej czekolady. Dodatkowo ten intensywny aromat wprowadzi cię w stan ogólnego odprężenia i zadowolenia.

goraca czekolada

5.Zapach koszonej trawy na rozluźnienie
Każdy z nas doskonale kojarzy specyficzny zapach wyzwalający się w trakcie koszenia trawy. Badania naukowe sugerują, że wywiera on relaksujący wpływ na nasz organizm.

trawapyli

6Lawenda na dobry sen
Zapach lawendy koi zmysły i działa uspokajająco. Od wielu lat jest on wykorzystywany w leczeniu bezsenności. Aromat lawendowy nie tylko łagodzi zaburzenia snu, lecz także objawy typowe dla depresji.

lavender-1117275_1280

7.Cynamon na pobudzenie
Niektóre zapachy mogą pobudzić kognitywne funkcje mózgu, a tym samym stymulować jego codzienną pracę. Słodka woń cynamonu może nie tylko poprawić twoją sprawność umysłową, lecz także fizyczną. To skuteczny środek redukujący odczucie senności w ciągu dnia.

cinnamon-92594_1280

8. Szałwia na problemy trawienne
Zapach olejku z szałwii może zredukować dolegliwości ze strony układu pokarmowego, takie jak zaparcia czy bolesność brzucha.

szałwia

9.Mięta pieprzowa na poprawę koncentracji
Badania naukowe potwierdzają, że zawarte w mięcie związki aromatyczne mogą stymulować pracę mózgu. Działanie to jest szczególnie przydatne w okresie sesji egzaminacyjnej czy przed długą podróżą, która wymaga od kierowcy silnej koncentracji.

mieta2

źródło: jejswiat.pl, foto: pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register