Zarządzanie budżetem domowym. Prosty sposób na comiesięczne oszczędności

Gospodarstwo domowe działa analogicznie do przedsiębiorstwa – aby dobrze funkcjonować, członkowie rodziny muszą zadbać zarówno o wpływy, jak i racjonalne gospodarowanie pieniędzmi. Zarządzanie budżetem domowym to prosty sposób na kontrolowanie dochodów i wydatków, dzięki któremu można zidentyfikować kilka ważnych problemów, powodujących zwiększenie się “dziury budżetowej”.

  1. Zarządzanie budżetem domowym jest dla każdego
  2. Sposoby na zarządzanie domowym budżetem
  3. Przekonaj się, jakie to proste

Planowanie domowego budżetu nie jest trudne, wymaga jednak samodyscypliny i podstawowych umiejętności analitycznych. W wersji najprostszej, do planowania wystarczy kartka i długopis, natomiast miłośnicy nowych technologii mogą skorzystać z gotowych aplikacji do zarządzania domowym budżetem.

Zarządzanie budżetem domowym jest dla każdego

“Nie mam czasu”, “za mało zarabiam, żeby coś planować”, “nie chce mi się” – to najczęstsze wymówki do tego, aby nie podejmować trudu zarządzania własnym, domowym budżetem. Tymczasem każdy człowiek, który osiąga jakiekolwiek dochody i ponosi wydatki na zaspokojenie choćby podstawowych potrzeb życiowych, może sprawnie planować wykorzystanie miesięcznych funduszy. Niezależnie od tego, czy domowy budżet wynosi 3 tys. czy 30 tys. miesięcznie, planowanie wydatków i kontrolowanie wpływów pozwala na bieżącą obserwację przepływów pieniężnych, a tym samym zidentyfikowanie wydatków, które powodują największe ubytki w budżecie.

Sposoby na zarządzanie domowym budżetem

Aby zarządzenie budżetem domowym było możliwe, wystarczą chęci i kilkanaście minut czasu tygodniowo na podsumowanie wydatków i wpływów. Można zacząć od rozpisania na kartce papieru wszystkich wpływów i orientacyjnej wysokości wydatków, jakie ponieśli wszyscy członkowie rodziny w określonym czasie. W oszacowaniu wysokości wydatków pomagają paragony ze sklepów czy wyciągi z konta bankowego, na którym są odnotowane wszystkie przelewy czy płatności kartą. Wydatki warto podzielić na stałe i zmienne. Do tych pierwszych zaliczane są opłaty za mieszkanie, media, opiekę nad dziećmi, przedszkole, zajęcia dodatkowe czy abonament sportowy lub medyczny. Wydatki zmienne to wszystkie pozostałe wydatki, a więc koszty żywności, ubrań, drobnych przyjemności, czy nieplanowanych napraw i zakupów. Kontrolowanie wpływów w większości przypadków jest znacznie łatwiejsze, a przynajmniej u osób, które otrzymują co miesiąc wynagrodzenie w podobnej wysokości. Trzeba jednak pamiętać, aby do wpływów zaliczyć nie tylko wynagrodzenie, ale również zasiłki, np. 500+; premię, dochody z pracy dodatkowej, itp. Analizując strukturę wpływów i wydatków co miesiąc, można szybko odkryć, na jakie elementy rodzina wydaje najwięcej oraz które wydatki są zbędne.

Taką rozpiskę można prowadzić ręcznie lub przy pomocy specjalnej aplikacji. Wiele z nich jest darmowych i wystarczy je pobrać na smartfon z Google Play lub App Store. W internecie można znaleźć również gotowe, edytowalne arkusze kalkulacyjne w Excelu, które użytkownik łatwo dostosuje do własnych wymagań. Nie ma jedynej i najlepszej metody na zarządzanie budżetem domowym – każdy powinien wybrać tę, która jest dla niego najwygodniejsza i czytelna.

Przekonaj się, jakie to proste

Jak widać, zarządzanie budżetem domowym nie jest skomplikowane i poradzi sobie z tym nawet osoba o podstawowych zdolnościach matematycznych. Ten, kto nie wierzy, że nieskomplikowane obliczenia mogą pomóc w kontrolowaniu budżetu, powinien spróbować, a przekona się, jak wiele korzyści przynosi takie działanie.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register