10 pomysłów na ćwiczenia dla osób starszych

W internecie jest wiele propozycji ćwiczeń dla młodych ludzi, ale to nie oznacza, że dla seniorów nie ma takich podpowiedzi – są! Jeśli chcesz utrzymać dobrą kondycję mimo upływających lat, podpowiemy, jak możesz to zrobić.

Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku

Chociaż dużo mówi się o tym, jak ważna jest odpowiednia dieta i aktywność fizyczna, to jednak nadal można się spotkać ze stereotypem, że w pewnym wieku niektórych rzeczy nie wypada robić. O ile nikogo nie dziwią ludzie młodzi czy w średnim wieku, którzy uprawiają sport, to niejednokrotnie seniorzy w tych samych sytuacjach, traktowani są jako coś niezwykłego i niecodziennego.

Zupełnie niepotrzebnie, bo również w późniejszym wieku aktywność fizyczna jest niezwykle ważna – jeśli chce się zachować dobrą kondycję i sprawność. Oczywiście musi ona być dopasowana do Twoich możliwości. Jeśli miałeś przerwę w sporcie – lepiej zacznij od delikatniejszych ćwiczeń, zanim zaczniesz zwiększać ich intensywność.

Taka regularna dawka aktywności fizycznej pozwoli nie tylko zachować lepszą ruchomość stawów, ale również zmniejszy ryzyko pojawienia się chorób związanych z układem oddechowym czy krążenia. Dodatkowo będzie przeciwdziałać osteoporozie, nadciśnieniu czy miażdżycy. Nie mówiąc już o tym, że systematyczne uprawianie sportu dobrze wpływa na samopoczucie, a także daje możliwość poznania nowych ludzi – jeśli zdecydujesz się na ćwiczenia w grupie.

Od czego możesz zacząć?

Jeżeli miałeś przerwę w ćwiczeniach albo nie chcesz, żeby inni oglądali Cię w takim momencie, możesz zdecydować się na ćwiczenia w domu. W internecie wyszukasz wiele ciekawych propozycji, jak np.:

  • ćwiczenia z lekkimi hantlami,
  • joga,
  • aerobik,
  • ćwiczenia z piłką lub gumą.

Należysz do osób, które lubią wolny czas spędzać na dworze? Może się okazać, że idealną aktywnością fizyczną będzie dla Ciebie:

  • jazda na rowerze,
  • spacery,
  • nordic walking,
  • ćwiczenia na zewnętrznej siłowni.

Wiesz, że sam nie zmotywujesz się do ćwiczeń i potrzebujesz do tego innych osób? Coraz częściej proponowane są specjalne zajęcia dla seniorów, organizowane w grupach i pod okiem doświadczonych instruktorów m.in.:

  • fitness dla seniorów,
  • zajęcia na basenie.

Czy same ćwiczenia wystarczą?

Podobnie jak w przypadku młodych ludzi, tak i tutaj, poza samą aktywnością fizyczną ważna jest właściwie dobrana dieta dla seniora. Musisz ją dopasować indywidualnie, biorąc pod uwagę nie tylko styl życia, ale również schorzenia, na które chorujesz. Pamiętaj też, że z wiekiem metabolizm zaczyna zwalniać, a jednocześnie wzrasta zapotrzebowanie na witaminy i składniki odżywcze.

Zastanów się, czy odpowiednią propozycją nie będzie dieta lekkostrawna, która zawiera sporo owoców i warzyw, a jednocześnie wyklucza potrawy mocno przetworzone, z dużą ilością tłuszczu czy cukru. Odpowiednio dobrana dieta doda Ci lekkości, wzmocni metabolizm, poprawi sprawność intelektualną i pozytywnie wpłynie na samopoczucie. Połączona z regularną aktywnością fizyczną pozwoli cieszyć się kolejnymi latami.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register