100 rocznica odzyskania niepodległości w Elblągu? Nic ciekawego

Miały być okolicznościowe murale na ścianach domów oraz wiele uroczystości. Z tego zostało niewiele – zaledwie bieg uliczny i …koniec. Radna Maria Kosecka pyta czy tak chcemy budować w Elblągu lokalny patriotyzm?

Już w lutym br. prezydent Witold Wróblewski powołał honory komitet obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości w Elblągu.

Komitet Honorowy powołany został uchwałą Rady Miejskiej w składzie: JE ks. Biskup Jacek Jezierski – biskup elbląski, Witold Wróblewski – prezydent Elbląga, Marek Pruszak – przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu, Gen. Krzysztof Motacki – dowódca Wielonarodowej Dywizji Północ-Wschód oraz Gen. Marek Sokołowski – dowódca 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. Komitet Organizacyjny Obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości powołał natomiast prezydent. W jego skład wchodzą radni, urzędnicy, przedstawiciele miejskich firm i instytucji, duchowieństwa, wojska, środowisk kombatanckich i służb mundurowych.

– W całym kraju będziemy świętowali 100-lecie Odzyskania Niepodległości. W Elblągu oprócz uroczystości patriotycznych będziemy chcieli przygotować szereg przedsięwzięć, które pozwolą nam uczcić tę niezwykłą rocznicę. W Komitecie Organizacyjnym jest wiele różnorodnych środowisk  i jestem przekonany, że wspólnie uda nam się wypracować ciekawy harmonogram imprez dla elblążan – podkreślał podczas spotkania prezydent Witold Wróblewski.

Prezydent zaprezentował jednocześnie pierwsze pomysły, które mogą wpisać się w tegoroczne obchody.

– Realizujemy wiadukt na Zatorze. We wrześniu ta jakże ważna dla elblążan inwestycja ma zostać zakończona. W związku z tym złożyłem wniosek do Komisji nazewnictwa, aby wiadukt nazwany został Wiaduktem 100-lecia Niepodległości. Myślę, że byłby to doskonały akcent i uhonorowanie tego jubileuszu – zaznaczył Prezydent Witold Wróblewski.

Wstępne propozycje przedsięwzięć mają również inni członkowie obu Komitetów.

–  Chciałbym zaplanować uroczystą sesję Rady Miejskiej, połączoną z wykładem i koncertem. Jest też pomysł Stowarzyszenia im. Gen. Bolesława Nieczuja – Ostrowskiego, aby namalować mural poświęcony niepodległości – mówił Marek Pruszak przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu.

– Wspólnie z instytucjami kultury i sportu zaczęliśmy już prace i przygotowaliśmy pewne propozycje, które zostaną poddane pod dyskusje. Kończymy również opracowywać logo elbląskich obchodów – zaznaczył Adam Jocz, Dyrektor Departamentu Promocji i Kultury, Przewodniczący Komitetu Organizacyjnego Obchodów 100-lecia Niepodległości w Elblągu.

Jak widać plany były wielkie. Jednak radni nie pozwolili prezydentowi Wróblewskiemu na nadanie rocznicowej nazwy wiaduktowi. Ponadto na przeszkodzie obchodom stanął…kalendarz wyborczy. Politycy zajęli się kampanią, zapominając o przygotowaniach do obchodów narodowego święta. Wygląda na to, że jedynym akcentem 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę będzie w Elblągu V Bieg Niepodległości.

Takim obrotem sprawy nie kryje rozczarowania radna Maria Kosecka.

– Setna rocznica odzyskania niepodległości może być powodem do budowania patriotyzmu. Widać jak potrafią to robić w innych miastach. Niestety Elbląg znacząco odbiega od tego typu działań – komentuje radna.

44442745_1937616106260801_6495856646122635264_n

Mural przygotowany w Sosnowcu

Maria Kosecka, uczestnicząc w pracach zespołu ds. uczczenia rocznicy, proponował:

  1. Murale promujące „ojców” odzyskania niepodległości J. Piłsudskiego, I.J. Paderewskiego, R. Dmowskiego, W. Witosa, W. Korfantego, I. Daszyńskiego.
  2. Wystawy tematyczne umieszczone w miejscach często odwiedzanych przez elblążan CSE Światowid, Muzeum, Biblioteka, okolice kościołów, Galeria Ogrody itp.
  3. Konkurs dla dzieci i młodzieży w elbląskich szkołach.
  4. Pomnik lub tablica pamiątkowa upamiętniająca 100 – lecie odzyskania niepodległości.
  5. Cykl koncertów tematycznych z utworami m. in.: Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Mieczysława Karłowicza, a zwłaszcza Ignacego, Jana Paderewskiego w wykonaniu Elbląskiej Orkiestry Kameralnej i Chóru Cantata.
  6. Happening plenerowy na polanie w Bażantarni z udziałem grup rekonstrukcyjnych, ogniska, kiełbaski, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych.
  7. Salon poezji patriotycznej.
  8. Darmowa komunikacja w dniu 11 listopada 2018 r.
  9. Specjalna nagroda dla pierwszego urodzonego dziecka (rodzice zameldowani w Elblągu) w Elblągu w dniu 11 listopada 2018r.
  10. Patronat Prezydenta RP.

– Niestety większość inicjatyw nie zyskała aprobaty i na pomyśle się skończyło. Nie dziwmy się więc, że w Elblągu próżno szukać aktywnej lokalnie młodzieży, mamy pasywnych dorosłych nastawionych jedynie na otrzymywanie, bez zaangażowania w tworzenie naszej małej ojczyzny – dodaje Maria Kosecka. – Budowanie społeczeństwa obywatelskiego, aktywnego w poprawę otoczenia to proces trudny i długotrwały. Odnoszę wrażenie, że nie udało nam się scalić środowiska ludności napływowej po 1945r. Kiedyś było to działanie zamierzone, ale teraz?!

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register