12 Lutego została zmieniona na…12 Lutego. Taki „zabieg” musieli zastosować radni

Radni miejscy specjalna uchwałą zmienili nazwę ul. 12 Lutego na…12 Lutego. Powodem jest tzw. ustawa dekomunizacyjna oraz zalecenia Instytutu Pamięci Narodowej. Warto jednak dodać, że w tym wypadku inspektorzy IPN po prostu pomylili daty. Wojewoda jednak nakazał dokonać odpowiednich korekt.

To już absurd. Radni miejscy musieli zmienić uchwałą uzasadnienie istnienia w naszym mieście ul. 12 Lutego. Tylko dlatego, że inspektorzy IPN pomylili…daty.

Pracownicy Instytutu Pamięci Narodowej mieli wątpliwości co do nazwy  ulicy – 12 Lutego. Ta jednak została nadana w celu upamiętnienia daty zdobycia zamku krzyżackiego przez elblążan, co miało miejsce 12 lutego 1454 r.

– Takie też wyjaśnienia skierowaliśmy do IPN – mówi Joanna Urbaniak, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Elblągu. – Otrzymaliśmy jednak pismo od wojewody warmińsko-mazurskiego informujące, że Rada Miejska musi przyjąć uchwałę wyraźnie precyzującą do jakiego wydarzenia odnosi się ta data.

Radni miejscy więc na sesji przyjęli stosowną uchwałę o treści: „Dla upamiętnienia daty zdobycia zamku krzyżackiego przez elblążan w dniu 12 lutego 1454 roku, zmienia się dotychczasową nazwę ulicy 12 Lutego w Elblągu na ulicę 12 Lutego”.

Teraz inspektorzy IPN, którym pomyliły się daty (chodziło im z pewnością  o datę 10 lutego 1945 r. – dzień zdobycia Elbląga przez Armię Czerwoną) powinni być już spokojni.

Zgodnie z przyjętą ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego samorządy w całej Polsce zostały zmuszone do zmian nazewnictwa miejsc – ulic, placów, skwerów, które mogłyby kojarzyć się z ustrojem komunistycznym.

W naszym mieście już takie zmiany zostały dokonane przez elbląskich radnych w październiku br. Przypomnijmy, że zmian dokonano w nazewnictwie ulic:  Armii Ludowej została zmieniona na ul. Generała Władysława Andersa, ul. Rodziny Nalazków została zmieniona na ul. Józefa Wybickiego. ul. kpt. Diaczenki została zmieniona na ul. Starowiejską, ul. Leona Kruczkowskiego została zmieniona na ul. Zbigniewa Herberta.

IPN-owi również nie podoba się pomnik czołg T-34, który stoi na postumencie przy miasteczku handlowym na ul. Armii Krajowej. Tu jednak Miasto zdecydowało się przekazać obiekt pod zarząd Muzeum Archeologiczno-Historycznemu.

 

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register