14-latek z Elbląga ofiarą czadu. Znalazł się w szpitalu

Interwencja z podejrzeniem zatrucia tlenkiem węgla czyli tzw. czadem miała miejsce przy ul. Daszyńskiego w Elblągu. 14-letni chłopiec został przewieziony do szpitala. Jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo.

Zdarzenie miało miejsce w środę (22.03) przed godziną 5.00 rano. Policjanci zostali powiadomieni przez zespół ratownictw medycznego który był już na miejscu i udzielał pomocy 14-latkowi. Ten miał stracić przytomność w mieszkaniu. Jak się okazało po sprawdzeniu pomieszczenia przez strażaków wykryto tam podwyższoną zawartość tlenku węgla. Jak ustalili policjanci przegląd instalacji kominowej wykonany był w marcu tego roku. 14-latek został przetransportowany śmigłowcem do komory hiperbarycznej w Gdańsku.

Wciąż jeszcze trwa okres grzewczy. Wraz z nim wzrasta  zagrożenie zatrucia tlenkiem węgla. Tlenek węgla czyli CO, potocznie zwany jest czadem. W temperaturze pokojowej to bezbarwny i bezwonny gaz, niewyczuwalny przez zmysły człowieka. Ma bardzo silne własności toksyczne. W związku z ciężarem właściwym, zbliżonym do ciężaru właściwego powietrza, tlenek węgla, może występować w całej kubaturze pomieszczenia. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tej substancji może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę, a nawet zgon.

Szczególnie teraz w okresie grzewczym ważne jest sprawdzanie instalacji wentylacyjnych oraz używanie czujników czadu. Ważne, szczególnie jeżeli korzystamy z piecyków gazowych do ogrzewania czy podgrzewania wody oraz z pieców kaflowych lub opalanych węglem lub pochodną tego paliwa.

nadkom. Krzysztof Nowacki oficer prasowy KMP w Elblągu

1 komentarz

  • omega Reply

    23 marca 2023 at 17:23

    Niekiedy kończy się to znacznie tragiczniej

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register