16 maja – Dzień Straży Granicznej

Codziennie dbają, by nasz kraj był bezpieczny. Strzegą granic, zwalczają nielegalną migrację i przestępczość z udziałem cudzoziemców. Strażnicy graniczni, bo o nich mowa, dziś mają swoje święto. 

Co roku 16 maja swoje święto obchodzi Straż Graniczna. Służba została powołana ustawą z dnia z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej, która określa jej obowiązki i zadania.

Do podstawowych i najważniejszych należą ochrona nienaruszalności granicy państwowej, organizowanie i dokonywanie kontroli ruchu granicznego, przeciwdziałanie nielegalnej migracji i zwalczanie przestępczości o charakterze transgranicznym.

Katalog zadań Straż Granicznej dynamicznie zmieniał się jednak na przestrzeni lat. Po wejściu Polski do Unii Europejskiej, a potem do Strefy Schengen Straż Graniczna zyskała nowe uprawnienia i zmieniła swoje struktury, uzyskując charakter służby graniczno-migracyjnej.

Strażnicy ochraniają granicę lądową RP o długości ponad 3,5 tysiąca km, a  odprawy graniczne prowadzą na 70 przejściach granicznych: 18 drogowych, 14 kolejowych, 1 rzecznym, 18 morskich i 19 lotniczych.

Polska Straż Graniczna od 25 lat nieprzerwanie dba o nienaruszalność polskich granic, a teraz także zewnętrznych granic Unii Europejskiej. To właśnie na niej spoczywa obowiązek czuwania nad bezpieczeństwem Polski na Światowych Dniach Młodzieży i Szczycie NATO.

W tym ważnym dla kraju czasie, w dobie zagrożenia terroryzmem, służba tej formacji staje się niezmiernie ważna.

źródło: mswia.gov.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register