22 kwietnia – Pełnia Różowego Księżyca

Dokładnie w piątek 22 kwietnia o godz. 7.25 księżyc pojawi się na niebie w pełni – przypada bowiem Pełnia Różowego Księżyca. Oznacza to, że Srebrny Glob będzie znajdował się w apogeum, czyli w najdalszym punkcie od Ziemi. Czy to oznacza, że tarcza naszego satelity zmieni kolor? Nic podobnego. Srebrny Glob nie będzie miał innej barwy. Kwietniowej pełni nazwę dawno temu nadali Indianie, a była ona związana z… floksami, czyli różowymi kwiatami, które w Ameryce Północnej jako jedne z pierwszych kwitną na wiosnę.

Pełnia wystąpi dokładnie 13 godzin po apogeum, co nie zmienia faktu, że będzie to najmniejszy Księżyc, jaki zobaczymy na niebie w tym roku. Aby zaobserwować Księżyc, znajdujący się jeszcze dalej od naszej planety (czyli bliżej apogeum) będziemy musieli poczekać aż do 10 grudnia 2030 roku. Warto zatem spojrzeć w niebo w piątkowy poranek.

Co to jest pełnia księżyca?

Pełnia Księżyca ma miejsce dokładnie 14 dni i 19 godzin po nowiu. Wówczas Srebrny Glob znajduje się po przeciwnej stronie Ziemi niż Słońce i dzięki temu jest on praktycznie w całości oświetlony, a to z kolei ułatwia jego swobodną obserwację. Księżyc będący w pełni jest prawie 500 tysięcy razy ciemniejszy od Słońca, jednak już taka jego jasność potrafi rozświetlić nocne niebo.

Teraz prawdy i mity o pełni w świetle ludowych przesądów, wierzeń i przyjętych przekonań.

Negatywne skutki pełni

O wpływie pełni na zachowanie ludzi czy zwierząt słyszał chyba każdy z nas. To w tym czasie, według wielu wierzeń wyją złowieszczo wilki, a niepokój innych stworzeń jest co najmniej zastanawiający. Dzieje się tak dlatego, iż podczas pełni Srebrny Glob bardzo silnie oddziałuje na Ziemię, a poziom wód znacząco wzrasta. Dotyczy to również poziomu płynów w organizmach żywych. Procesy zachodzące w tym czasie w przyrodzie gwałtownie przyspieszają i z chwilą pełni, osiągają swój punkt kulminacyjny. Dlatego też niektórzy z nas mogą bardziej narzekać na zaburzenia snu lub nadpobudliwość. Jesteśmy w tym czasie także bardziej drażliwi i miewamy bóle głowy. Najtrudniej przechodzą ten okres jednak osoby chore psychicznie, które czują się podczas pełni silnie pobudzone, a nawet popadają w desperację i nieokiełznany gniew. Naukowcy z amerykańskiego uniwersytetu Yale, którzy od lat badają to zjawisko są zdania, iż podczas pełni wzrasta liczba przestępstw, szczególnie tych na tle seksualnym. Niektóre dane statystyczne mówią również, że w czasie pełni Księżyca zdarza się więcej wypadków drogowych, ataków serca, rozbojów, morderstw czy prób samobójczych.

Pozytywne skutki pełni

Pełnia Księżyca niesie ze sobą nie tylko negatywne skutki. Podczas jej trwania odnotowuje się bowiem znacznie więcej narodzin, niż ma to miejsce w pozostałych fazach cyklu księżycowego. Zgodnie z teorią doktora Eugena Jonasa, na czas pełni przypada największe pożądanie seksualne i zdolność poczęcia dziecka. Obserwując oddziaływanie Księżyca na organizm ludzki, Jonas opracował specjalną metodę, dzięki której pomógł wielu kobietom z zajściem w ciążę. Podczas pełni większość z nas jest zazwyczaj w dobrej kondycji i zdrowiu. Ze względu na obniżoną krzepliwość krwi warto jednak odłożyć zaplanowane zabiegi chirurgiczne, ponieważ rany powstałe w tym okresie goją się znacznie wolniej. W czasie pełni wzrasta również liczba unikalnych pomysłów i artystycznych wizji.

Patrzmy zatem w niebo, nie zważając na przesądy 😉

księżyc1

źródło: http://www.rytmnatury.pl/, http://tvnmeteo.tvn24.pl/, foto: pixabay.com

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register