25 czerwca – Światowy Dzień Smerfa

Pamiętacie tę cudowną bajkę? Nie ma osoby, która nie polubiłaby tych niebieskich istot. Smerfy to fikcyjna rasa małych, niebieskich stworzeń, żyjących w którymś z europejskich lasów, stworzonych przez belgijskiego rysownika komiksowego Peyo.  Wszyscy doskonale pamiętają Smerfetkę, Łasucha, Ciamajdę, Mądralę…

„Schtroumpf” – smerfy to wymyślone słowo. Według informacji z wywiadu przeprowadzonego z Peyo, nazwa przyszła mu na myśl w czasie, kiedy prosił przyjaciela o sól podczas obiadu: próbując przypomnieć sobie słowo, które wyleciało mu z pamięci, ostatecznie rzekł: „passe-moi le schtroumpf” (podaj proszę sól). Słowo, które brzmi podobnie do niemieckiego „strumpf” (skarpeta), co jest zbiegiem okoliczności, zostało następnie przetłumaczone na prawie 30 języków. W każdym przypadku małe, niebieskie ludziki okazały się komercyjnym przebojem.

Co ciekawe, początkowo część komiksów miała podłoże satyryczne i Smerfy stanowiły alegorię społeczeństwa komunistycznego, podczas gdy ich wróg Gargamel symbolizował kapitalizm (jako iż chciał je złapać w celu zmienienia w złoto), jednak z czasem zostało to zminimalizowane.

źródło: wikipedia.pl/radio90.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register