Polska mieszkaniówka w 2021 ― tempo wzrostu cen spada

Równo rok temu zastanawialiśmy się, jak wpłynie na nieruchomości tak nagłe zatrzymanie gospodarki? Część analityków zapowiadała załamanie, część ― spadki cen transakcyjnych rzędu 15-20%.

W praktyce jednak wyszło na to, że rok 2020 skończyliśmy z cenami wyższymi, niż w 2019. Co prawda, o dwucyfrowym tempie wzrostu ― które cechowało polską mieszkaniówkę od kilku poprzednich lat ― już nie ma mowy.

Portal nieruchomości Korter.com.pl, na podstawie kwartalnej analizy rynku sporządzanej przez serwis Bankier.pl, przedstawia całościowy obraz rynku ― jak drożały mieszkania w największych miastach Polski w poszczególnych kwartałach 2020 roku i w jaki sposób ta tendencja przełoży się na dynamikę rynku w 2021?

Za podstawę bierzemy ceny transakcyjne mieszkań o zróżnicowanych metrażach z III i IV kwartałów 2020 roku.

Dynamika cen 

Warszawa 

W drugiej połowie 2020 roku stołeczny rynek nieruchomości wykazał się największą stabilnością ―  tutaj doszło do korekty rzędu +1%.

Najdroższą kategorią w Warszawie są kawalerki (o powierzchni do 35 mkw.) i największe lokale (o powierzchni ponad 80 mkw.) ― dla tego typu mieszkań ceny transakcyjne standardowo przekraczają 10 000 zł za mkw.

Kraków

Dynamika cenowa dla Krakowa jest dość interesująca i świadczy o tym, że jeszcze przed kryzysem ceny tutejszych nieruchomości znajdowały się w tzw. wysokiej bazie: z porównania widać, że kwartalne zmiany są albo ujemne, albo znikomo dodatnie. 

Niemniej jednak Kraków wyróżnia się dość istotnym wzrostem cen w skali roku.

Łódź

Wiosną 2020 roku w stolicy województwa łódzkiego doszło do spadku cen mieszkań, jednak niedługo ta korekta w przypadku najpopularniejszych metraży wyrównała się.

Stolica województwa łódzkiego okazała się jednak jednym z niewielu polskich miast, w których utrzymał się dwucyfrowy wzrost.

Lublin

Wzrost regionalnego lubelskiego rynku okazał się być dość równomierny ― jednocyfrowy w skali kwartału i dwucyfrowy prawie dla wszystkich typów lokali w skali roku.

Zresztą, te korekty nie mogą nie cieszyć osoby planujące zakup własnego lokum, gdyż w 2019 roku nowe mieszkania realizowane w Lublinie drożały średnio o 10 proc. co kwartał (!).

Gdańsk

Pomorski rynek nieruchomości jest jednym z najdroższych w Polsce ― ceny transakcyjne tu dorównują stołecznym.

Jednak tutaj też zaobserwujemy najbardziej odczuwalne obniżenie tempa wzrostu cenowego: przykładowo, w 2019 roku najpopularniejsze mieszkania w Gdańsku ― kawalerki ― drożały o około 15% co kwartał, w 2020 roku zaś doszło jedynie do 2-procentowej korekty.

Olsztyn

Stolica Warmii i Mazur wciąż pozostaje w najdostępniejszym segmencie cenowym rynku ― ceny nowych mieszkań w Olsztynie nie przekraczają poziomu 6000 zł za mkw.

Nie oznacza to jednak, że ceny na mniejszych rynkach regionalnych nie rosną.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register