30 czerwca – Dzień Motyla Kapustnika

Lubisz motyle? Są takie ulotne…30 czerwca obchodzimy Dzień Motyla Kapustnika. Bielinek kapustnik, czyli najbardziej rozpoznawalny polski motyl, po latach stosowania środków ochrony roślin niemal zniknął z naszych pól i ogrodów. Można go dziś spotkać jedynie z dala od człowieka, gdzie składa swe jaja na dzikich roślinach spokrewnionych z kapustą.

Robisz zdjęcia motylom? Pokaż nam je.

Dzień Motyla Kapustnika jest doskonałą okazją, by poznać jedne z najmniejszych, żyjących wśród nas zwierząt – owady.

Co o nim wiesz? Naukowo 😉

Bielinek kapustnik (Pieris brassicae)

Bielinek kapustnik (Pieris brassicae) to bardzo pospolity motyl dzienny o białych skrzydłach z ciemnymi plamami na skraju skrzydeł i kropkami u samicy. Gąsienica posiada małe włoski, jest smukła i kolorowa. Bielinek kapustnik jest szkodnikiem ogrodów warzywnych.

Występowanie i środowisko

Europa, Afryka Północna, Azja. Zamieszkuje ogrody warzywne, łąki, pola, skraje lasów, górskie doliny.

Tryb życia i zachowanie

Zimuje poczwarka. Aktywny za dnia. Co kilkanaście lub kilkadziesiąt lat, gdy następuje duży wzrost liczebności tych owadów, bielinki masowo migrują na południe Europy. Pokonują wówczas nawet Alpy. Lecą tysiącami (czasem nawet w liczbie milionów) tuż nad ziemią.

Pożywienie

Rośliny żywicielki to kalafior, kapusta, rzodkiew, rzeżucha.

Rozmnażanie

Samica składa do 300 jaj o kolorze żółtopomarańczowym, przyklejając je od spodu liści. Po 4-10 dniach wylęgają się gąsienice, które rozwijają się 3-4 tygodnie. Przed przepoczwarzeniem się gąsienice opuszczają roślinę żywicielkę i wyszukują kryjówkę po kamiennymi słupami, murkami, gzymsami itp. Poczwarka jest żółtozielona. W ciągu roku pojawiają się dwa-trzy pokolenia.

Ochrona i zagrożenia

Jest to pospolity gatunek. Nie wymaga ochrony.

Ciekawostki

Bielinek kapustnik w trakcie rozwoju linieje 4-5 razy.
Gąsienica bielinka kapustnika czasem staje się ofiarą baryłkarza bieliniaka – pasożyta, który żyje wewnątrz gąsienicy. Zamiast wytworzenia poczwarki pojawiają się żółte kokony tego pasożyta, a gąsienica umiera.

bielinek-kapustnik

źródło: ekokalendarz, www.medianauka.pl foto: ela-otto.flog.pl

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register