28 kwietnia -Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy

Obchody tego Dnia umożliwiają  przeprowadzenie międzynarodowej kampanii mającej na celu jak najlepsze informowanie społeczeństwa o zasadach bezpiecznej, zdrowej i godnej pracy.

Dzień ten jest obchodzony w  dniu 28 kwietnia każdego roku. Międzynarodowa Organizacja Pracy MOP obchodzi ten Dzień  pod nazwą:  Światowy Dzień  Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (World Day for Safety and Health at Work), a związki zawodowe w wielu krajach celebrują  ten Dzień  pod nazwą: Międzynarodowy Dzień  Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych (International Commemoration Day (ICD) for Dead and Injured Workers).

Podnoszenie społecznej  świadomości na temat    tych zasad ma umożliwiać  coraz skuteczniejszą  ochronę  ludzi w procesach pracy, unikanie wypadków przy pracy, w szczególności śmiertelnych  oraz chorób zawodowych.     Przez Międzynarodową  Organizację  Pracy Dzień  ten został  oficjalnie uznany po raz pierwszy w 2001 r. W 2003 r. ILO proklamowało go jako Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Od tego czasu w wielu krajach są  co roku organizowane uroczystości związane z obchodami tego dnia.

 ILO podkreśla przy współpracy z krajami członkowskimi potrzebę prewencji przed  wypadkami i chorobami zawodowymi, co prowadzi do  globalnego zmniejszania liczby  śmiertelnych wypadków i urazów. Obchody tego Dnia są  integralną  częścią Globalnej Strategii dot. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy ILO i pomagają w globalnej promocji kultury bezpieczeństwa pracy. Są  także ważnym elementem działalności „SafeWork” – działu Międzynarodowego Biura Pracy ds. BHP, który w imieniu Międzynarodowej Organizacji Pracy realizuje prace związane z tą  tematyką, a także działającego w jego ramach Międzynarodowego Centrum Informacji o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy CIS (Centrum CIS).

Ale bezpieczeństwo pracy to nie tylko sprawa pracodawcy, to również bezpieczne zachowania pracowników!

 

źródło: „Bezpieczeństwo Pracy – Nauka i Praktyka”, nr 4, 2011

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register