Obchody tego Dnia umożliwiają przeprowadzenie międzynarodowej kampanii mającej na celu jak najlepsze informowanie społeczeństwa o zasadach bezpiecznej, zdrowej i godnej pracy.
Dzień ten jest obchodzony w dniu 28 kwietnia każdego roku. Międzynarodowa Organizacja Pracy MOP obchodzi ten Dzień pod nazwą: Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy (World Day for Safety and Health at Work), a związki zawodowe w wielu krajach celebrują ten Dzień pod nazwą: Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych (International Commemoration Day (ICD) for Dead and Injured Workers).
Podnoszenie społecznej świadomości na temat tych zasad ma umożliwiać coraz skuteczniejszą ochronę ludzi w procesach pracy, unikanie wypadków przy pracy, w szczególności śmiertelnych oraz chorób zawodowych. Przez Międzynarodową Organizację Pracy Dzień ten został oficjalnie uznany po raz pierwszy w 2001 r. W 2003 r. ILO proklamowało go jako Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy. Od tego czasu w wielu krajach są co roku organizowane uroczystości związane z obchodami tego dnia.
ILO podkreśla przy współpracy z krajami członkowskimi potrzebę prewencji przed wypadkami i chorobami zawodowymi, co prowadzi do globalnego zmniejszania liczby śmiertelnych wypadków i urazów. Obchody tego Dnia są integralną częścią Globalnej Strategii dot. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy ILO i pomagają w globalnej promocji kultury bezpieczeństwa pracy. Są także ważnym elementem działalności „SafeWork” – działu Międzynarodowego Biura Pracy ds. BHP, który w imieniu Międzynarodowej Organizacji Pracy realizuje prace związane z tą tematyką, a także działającego w jego ramach Międzynarodowego Centrum Informacji o Bezpieczeństwie i Higienie Pracy CIS (Centrum CIS).
Ale bezpieczeństwo pracy to nie tylko sprawa pracodawcy, to również bezpieczne zachowania pracowników!
źródło: „Bezpieczeństwo Pracy – Nauka i Praktyka”, nr 4, 2011