5 zasad zdrowej pracy przy komputerze

W dzisiejszych czasach wiele czasu spędzamy przed komputerem. Z tego powodu warto trzymać się kilku zasad, dzięki którym zadbasz o swoje zdrowie. Zapraszamy do lektury!

Zadbaj o odpowiedni monitor

Jaki monitor najmniej będzie obciążał Twój wzrok? Taki, który będzie mieć wysoką rozdzielczość. Przykładowo, monitory 4K sprawiają, że ich użytkownicy nie muszą wytężać oczu, aby dostrzec drobne detale, które pojawiają się na ekranie. Dobry monitor wybierzesz w sklepie morele.net/kategoria/monitory-523/.

Kluczowe jest również zachowanie bezpiecznej odległości od monitora. Powinna ona wynosić od 40 do 75 centymetrów. Sam ekran powinien znajdować się na wysokości Twojego wzroku.

Biurko ma znaczenie

W idealnej sytuacji biurko byłoby regulowane, abyś mógł dopasować je dokładnie do swoich potrzeb. Wiemy jednak, że nie zawsze ma się taką możliwość. Dlatego zadbaj o to, aby miało ono dużo wolnej przestrzeni, abyś mógł swobodnie przy nim pracować. Powinieneś mieć również możliwość komfortowego ułożenia przedramion. W przypadku klawiatury powinna się ona znajdować minimum 10 centymetrów od blatu, aby zostawić przestrzeń dla nadgarstków.

Jaki fotel wybrać?

Nawet w pracy biurowej może sprawdzić się fotel gamingowy. Takie modele posiadają zazwyczaj wygodne oparcie dla rąk, są odpowiednio wyprofilowane na wysokości odcinka lędźwiowego, a do tego mają również regulowany zagłówek. Oceń również, czy nie potrzebujesz podnóżka pod stopy, aby móc wygodnie siedzieć nawet przez dłuższy czas. Jeśli kupisz nowy fotel, poświęć chwilę na jego dokładne ustawienie. Przetestuj różne warianty i skorzystaj z tego, który okaże się dla Ciebie najbardziej komfortowy.

Zadbaj o swoje oczy

Praca biurowa często związana jest z czytaniem wielu dokumentów, przeglądaniem tabelek i odpisywania na maile. Nic dziwnego, że w takiej sytuacji Twoje oczy mogą być mocno nadwyrężone. Dlatego też musisz odpowiednio o nie zadbać.

Jeśli posiadasz wadę wzroku, do pracy przy komputerze zakładaj okulary korygujące. Dostępne są również modele zerówki, które może zakładać każdy. Warto wyposażyć się w egzemplarz, który będzie chronił Twoje oczy przed niebieskim światłem bijącym z ekranu. Pilnuj również regularnego snu, aby mieć czas na odpowiednią regenerację.

Pamiętaj o odpoczynku

Przyjmuje się, że na każdą godzinę pracy przy komputerze, powinna przypadać pięciominutowa przerwa. Oczywiście taka, podczas której będziesz robił coś innego niż wpatrywanie się w ekran. Możesz popatrzeć się za okno, a nawet zrobić sobie krótkie ćwiczenia rozciągające, które sprawią, że Twoje ciało nieco się rozrusza. Tych kilka chwil może sprawić, że będzie Ci łatwiej wrócić do pracy, a na koniec dnia nie będziesz czuć tak dużego zmęczenia, jak zazwyczaj.

Jak widzisz, ukazane powyżej zasady nie są szczególnie ciężkie do wdrożenia. Wymagają jedynie nieco inicjatywy. Naszym zdaniem warto poświęcić chwilę czasu każdego dnia w celu zadbania o swoje zdrowie. Bądź co bądź, nawet praca przy komputerze może mieć na nas negatywny wpływ, szczególnie w kontekście wzroku.

Artykuł sponsorowany

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register