Agregat prądotwórczy przydaje się w akcjach strażackich?
Strażacy biorą udział w setkach akcji każdego dnia. Wszystkie różnią się specyfiką, ale to ten rodzaj służb, który nie boi się wyzwań, również pod osłoną nocy.
Choć zmierzch nie oznacza, że strażacy szykują się na desant „za linię wroga” to regularnie uczestniczą w interwencjach po zmroku. Wozy strażackie wyposażone są w dodatkowe oświetlenie, ale to czasami nie wystarcza. Wówczas do akcji wkracza infrastruktura świetlna, wspomagająca działania. Można ją dowolnie rozstawić, poprawiając w ten sposób widoczność ratownikom. Zwykle wymaga ona dodatkowego zasilania. Również w tym wypadku sprawdzą się wozy strażackie, ale tam, gdzie nie wjadą, przyda się agregat prądotwórczy.
Urządzenie generujące prąd
Agregat prądotwórczy to urządzenie samodzielnie generujące prąd, zbudowane z silnika, prądnicy synchronicznej (z elektromagnesami lub magnesami stałymi), rozdzielnicy elektrycznej i urządzeń kontrolno-pomiarowych umieszczonych w jednej konstrukcji metalowej.
Sprzęt przydaje się w domu, na placu budowy czy w pracy straży pożarnej. Surowa zima może doprowadzić do przerw w dostawie prądu. Wówczas przydatny będzie agregat prądotwórczy, który będzie pracować do czasu naprawienia usterki. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku wichur, które niszczą infrastrukturę. Straż, która najczęściej usuwa jej skutki, dysponuje agregatami, aby zapewnić ciągłość pracy niektórym urządzeniom czy np. ogrzać namiot ratowników.
Agregaty prądotwórcze 1 i 3-fazowe
Na rynku dostępne są agregaty 1 i 3-fazowe. Urządzenia z jedną fazą często używane są w gospodarstwach domowych i wymagają napięcia 1-230 V. Sprzęty trójfazowe wymagają napięcia około 400 V i obejmują sprzęty o dużej mocy. Zaliczyć do nich można kuchnie AGD, zestawy hydroforowe, ogrzewanie elektryczne czy podgrzewacze wody.
Z uwagi na otoczenie pracy należy dostosować określoną ochronę IP (International Protection Rating). Parametr informuje o stopniu ochrony np. odporności na szkodliwe wnikanie wody czy innych ciał obcych. Praktyka pokazuje, że w pracy straży sprawdza się sprzęt z wysokim wskaźnikiem bezpieczeństwa.
Agregat prądotwórczy: zasilanie
Większość urządzeń, z których korzystają jednostki ratunkowe, napędzanych jest silnikami spalinowymi. Na rynku dostępne są sprzęty zasilane gazem ziemnym lub LPG. W przypadku silnika benzynowego zauważalna jest dobra kultura pracy. Jednak przy intensywnej eksploatacji, przynajmniej w teorii, może on być mniej trwały.
Ważna jest pojemność zbiornika paliwa, co przekłada się na jego czas pracy. Niestety wiele urządzeń nie można tankować bez wyłączenia. W trakcie akcji może to mieć kolosalne znaczenie np. na proces ewakuacji czy dotarcia do poszkodowanych. Dla bezpieczeństwa warto zadbać o wskaźnik poziomu paliwa i katalizator, który ograniczy emisję spalin.
Agregat prądotwórczy — przydatny sprzęt ratunkowy
Bez elektryczności realizacja wielu zadań nie jest możliwa. Prąd zapewnia ciągłość działania urządzeń ratujących życie, sprzętów domowych i tych niosących ratunek. Agregat prądotwórczy to wyposażenie, które sprawdzi się w każdej jednostce straży. W końcu nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać. Niemniej jednak prędzej czy później ta chwila nastąpi.
0 komentarzy