Alarm w szkole. Rozlała się niebezpieczna substancja

22 sierpnia br. około godziny 13:00 dyżurny stanowiska kierowania KM PSP w Elblągu otrzymał zgłoszenie o wycieku substancji chemicznej, do którego doszło na terenie Szkoły Podstawowej nr 18 przy ul. Węgrowskiej w Elblągu. Na miejsce natychmiast skierowano strażaków ze Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno- Ekologicznego z JRG nr 1 w Elblągu.

Po przybyciu na miejsce zdarzenia pierwszego zastępu, kierujący działaniem ratowniczym potwierdził informacje, że w budynku szkoły doszło do rozbicia słoika i wycieku nieznanej substancji. Po szczegółowym rozpoznaniu ustalono, że rozlana substancja to formalina.

Podczas zdarzenia w szkole przebywało szesnaście osób, które oprócz jednej osoby opuściły pomieszczenie jeszcze przed przyjazdem JOP. Działania straży polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia, wyznaczeniu strefy bezpiecznej poprzez odpowiednie ustawienie pojazdów pożarniczych, wygrodzenie terenu taśmą oraz pachołkami ostrzegawczymi.

Ratownicy PSP odszukali i ewakuowali brakującego pracownika z budynku. Ratownicy w ubraniach chemoodpornych oraz aparatach ochrony dróg oddechowych zebrali rozlaną substancję, którą zabezpieczyli w szczelnym pojemniku. Pojemnik przekazano protokołem właścicielowi do utylizacji.

W działaniach brały udział 4 zastępy PSP wchodzące w SGRChem-Eko z JRG nr 1 w Elblągu, łącznie 12 strażaków oraz ZRM.

Formalina to bowiem wodny roztwór formaldehydu, bezbarwna ciecz o drażniącym ostrym zapachu i smaku, silnie toksyczna i bakteriobójcza.

– Bezpośredni kontakt z formaliną lub je oparami może podrażnić drogi oddechowe lub spowodować poparzenia skóry – wyjaśnia kapitan Damian Kamieniak z elbląskiej Państwowej Straży Pożarnej.

W tym zdarzeniu na szczęście nikt nie ucierpiał.

  

fot. Damian Suliński

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register