Alergia – co musisz wiedzieć?

Choroby alergiczne to problem znacznej części społeczeństwa, nazywane są też plagą XXI wieku. Jak się okazuje, Polska jest jednym z wiodących krajów pod względem występowania alergii. Objawy alergii potrafią mocno dać się we znaki, a jej samej nie da się w żaden sposób wyeliminować. Mówiąc w dużym skrócie, alergia to nieprawidłowa odpowiedź układu odpornościowego na czynnik, który wydaje się być dla organizmu zagrożeniem. Jakie są rodzaje i objawy alergii dowiesz się z dalszej części artykułu. Jeśli chcesz bardziej zgłębić temat, alergie od A do Z na Alergiko zostały bardzo dokładnie opisane, więc z pewnością znajdziesz tam odpowiedź na wszystkie nurtujące Cię pytania.

Rodzaje alergii

Na ogół wyróżniamy 5 rodzajów alergii: pokarmową, kontaktową, wziewną, krzyżową oraz uczulenie na jad. Pierwszą z nich jest alergia pokarmowa, która jest reakcją na konkretne składniki spożywcze. Kiedyś istniało przekonanie, że dotyczy ona głównie dzieci, obecnie często zauważana jest także u dorosłych. Najbardziej charakterystycznymi objawami tego rodzaju alergii są wysypki, problemy gastryczne, a czasami nawet duszności, jednak każdy organizm jest inny i może inaczej reagować na czynniki alergiczne.

Drugim rodzajem alergii jest alergia kontaktowa, przy której substancje uczulające wnikają przez skórę do organizmu. Wywoływana jest zarówno przez konserwanty jak i składniki zapachowe. Jest jeszcze alergia wziewna, która może być uaktywniana przez pyłki roślin, a także roztocza. W tym przypadku może wystąpić kaszel, katar, wysypki i problemy z układem oddechowym.

U osób uczulonych na jad reakcje alergiczne występują po ukąszeniu jakiegoś owada. Warto wspomnieć też o alergii krzyżowej będącej wynikiem zmieszania dwóch rodzajów alergii. Najczęściej wywoływana jest przez typ wziewny i pokarmowy.

Alergia – objawy

 W każdym przypadku objawy mogą być inne i są one w dużej mierze zależne od uczulonego organizmu. U niektórych może wystąpić ból brzucha, rumień, katar, biegunka, kaszel, a nawet wstrząs anafilaktyczny. W większości sytuacji ukojenie przyniosą leki na alergie. Zamiast wciąż szukać odpowiedzi na pytanie „co na alergie”, korzystniej jest w chwili wystąpienia objawów od razu udać się do lekarza, który udzieli rad jak należy postępować. Lekceważenie symptomów alergii szczególnie u dzieci może mieć fatalne w skutkach konsekwencje, dlatego nie lekceważ ich i natychmiast reaguj.

0 komentarzy

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register