Aplikacja „Ostrzegator” wydała komunikat o złej jakości powietrza w naszym mieście. Co to oznacza?

Według danych Głównego inspektoratu Ochrony Środowiska, jakość powietrza w okolicy stacji pomiarowej Elbląg, ul. Bażyńskiego 6, jest umiarkowana.

– Zanieczyszczenie powietrza może, w szczególnych przypadkach, stanowić zagrożenie dla zdrowia osób chorych, starszych, kobiet w ciąży oraz małych dzieci. Warunki umiarkowane do aktywności na wolnym powietrzu – alarmuje aplikacja „Ostrzegator”.

Oznacza to, że nie zaleca się dłuższych spacerów po naszym mieście.

Poszczególne indeksy jakości powietrza są następujące:

 • PM10: umiarkowany
 • Ozon: bardzo dobry
 • Benzen: bardzo dobry
 • Tlenek węgla: bardzo dobry
 • Dwutlenek siarki: bardzo dobry
 • Dwutlenel azotu: dobry

Przypomnijmy, że samorząd elbląski wykupił specjalny abonament na korzystanie z tej aplikacji. Mieszkańcy, którzy pobiorą ją bezpłatnie na swoje telefony będą mogli szybciej dowiedzieć się o tym, co ważnego dzieje się na terenie Elbląga.

– Rozpoczynamy wdrażanie nowego, nowoczesnego i bezpłatnego mobilnego kanału komunikacji z mieszkańcami Elbląga pod nazwą Ostrzegator. Chcemy za pomocą tego narzędzia informować mieszkańców o tym co dzieje się na terenie Elbląga w zakresie różnych zagrożeń takich jak niekorzystna pogoda, powódź i inne ekstremalne zjawiska. Chcemy także przesyłać informacje w zakresie utrudnień i zamian organizacji ruchu, przerw w dostawie mediów, czy zmian w komunikacji miejskiej. Za pomocą aplikacji Ostrzegator będziemy zapraszać elblążan na wydarzenia miejskie, kulturalne, sportowe oraz konsultacje społeczne – mówił Witold Wróblewski, prezydent Elbląga.

Jak wyjaśnia Tomasz Świniarski, kierownik Referatu Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UM, Ostrzegator jest bezpłatny, anonimowy i bez reklam. Przesyła informacje, ostrzeżenia o zagrożeniach.

– Z czasem chcemy aby również przyjmował zgłoszenia od mieszkańców. Aplikację można pobrać za pomocą Google Play oraz App Store – dodał.

Korzystanie z aplikacji nie wymaga aktywacji, zakładania konta, podawania danych osobowych oraz numeru telefonu. Działa od razu po zainstalowaniu. Wystarczy mieć włączoną funkcję lokalizacji.

W chwili obecnej mieszkańcy Elbląga mogą otrzymywać informacje z siedmiu ogólnopolskich organizacji i instytucji, które współpracują z aplikacją Ostrzegator.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej („Ostrzeżenia hydrologiczne”, „Ostrzeżenia meteorologiczne”),
Stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz („Ostrzeżenia meteorologiczne”),
Główna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad („Transport i komunikacja”),
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska („Komunikaty”),
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów („Komunikaty”)
Główny Inspektorat Farmaceutyczny („Komunikaty”),
Missing Children Europe („Komunikaty”).

1 komentarz

 • Wojtek_S Reply

  3 stycznia 2018 at 08:31

  Po informacjach o uruchomieniu w mieście tej aplikacji byłem sceptycznie nastawiony – pewnie znowu więcej gadania niż korzyści.
  Okazuje się jednak, że to działa i to bardzo sprawnie – zmieniłem zdanie, używam i polecam 🙂 Najciekawsze jest to, że spędzając święta w okolicach Wrocławia, też dostawałem komunikaty dla tamtych okolic!

Napisz komentarz

Login

Welcome! Login in to your account

Remember me Lost your password?

Don't have account. Register

Lost Password

Register